مایک پمپئو: نگرانیم رژیم ایران جزئیات مهمی از شیوع کرونا در این کشور را مخفی کرده باشد

وزیر خارجه ایالات متحده گفت که بسیار نگران آن است که رژیم ایران جزئیات مهمی از شیوع ویروس کرونا را مخفی کرده باشد و تاکید کرد که ایران باید اطلاعات دقیق را منتشر کرده و با سازمان بهداشت جهانی همکاری کند.

مایک پمپئو روز سه شنبه ۶ اسفند در یک کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی نسبت به «مخفی کردن» جزئیات مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایران از کشورهای همسایه و مطلع خواست، اطلاعات در این مورد را به دیگران اطلاع دهند.

مایک پمپئو در بخش دیگری از سخنانش، از خدمات خبرنگارانی که از ووهان در چین به بررسی وضعیت مبارزه و کنترل ویروس کرونا می‌پردازند، تقدیر کرد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد این که واکنش آمریکا به اخراج خبرنگاران روزنامه وال‌استریت جورنال چه خواهد بود، گفت که آمریکا اقدام حزب کمونیست چین در اخراج خبرنگاران وال‌استریت جورنال را محکوم کرده و در این مورد بیانیه داده است. وی افزود: «این که بدانیم چه اتفاقی دارد آن‌جا می‌افتد، برنامه چیست، آمار چیست و چه راه‌هایی دنبال می‌شود، نه فقط برای چین که برای دیگر مردم جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، مهم است.»

تاکنون ۲۶۰۰ نفر بر اثر شیوع کرونا در چین جان‌شان را از دست داده‌اند. ایران بعد از چین با ۱۵ جان‌باخته، بیشترین رقم تلفات را داشته است.

این آمار در حالی است که نماینده قم در مجلس روز دوشنبه ۵ اسفند ماه اعلام کرده بود که حدود ۵۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا در قم جان خود را از دست داده‌اند؛ آماری که وزارت بهداشت آن را تکذیب کرد.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی این بار نیز در مقابل بحران، رویه همیشگی خود را درپیش گرفته است. مقامات رژیم که تا همین چند روز پیش حتی نگرانی برای شیوع کرونا در ایران را رد می‌کردند، با انتشار خبر مرگ دو فرد مبتلا به این ویروس در قم مجبور به اعتراف شدند.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، در گزارش روزانه خود شمار قربانیان کرونا در کشور تا ظهر روز چهارشنبه، هفتم اسفند، را ۱۹ نفر اعلام کرد. ۱۳۹ نفر نیز به طور قطع به کرونا مبتلا هستند.

آقای جهانپور در گفت‌و‌گو با شبکه خبر تلویزیون ایران اعلام کرد از روز گذشته تاکنون، چهار نفر دیگر که علت مرگ آنها ابتلا به ویروس کرونا بوده، به شمار قربانیان این بیماری در ایران اضافه شده است.

وی اشاره‌ای به تعداد افراد جان‌باخته‌ای که هنوز پاسخ آزمایش آنها مشخص نیست، نکرد.

به گفته او، در ۲۴ ساعت گذشته، پاسخ آزمایش ۴۴ نفر مشکوک دیگر به کرونا در ایران نیز مثبت بوده که چهار فوتی از این جمع بوده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران آمار مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت گذشته را به تفکیک بدین صورت اعلام کرد: ۱۵ مورد قم، گیلان ۹ مورد، تهران ۴ مورد، خوزستان ۳ مورد، کهگیلویه و بویراحمد ۲ مورد، سیستان و بلوچستان ۲ مورد، فارس ۲ مورد و هر یک از استان‌های کرمانشاه، هرمزگان، مرکزی، اردبیل، مازندران، لرستان و سمنان یک مورد.

این مقام وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد که از بیش از هزار مورد مشکوک به ابتلا به کرونا در ایران، تاکنون ۱۳۹ آزمایش مثبت بوده است.

اعلام این آمار برای افراد مبتلا به ویروس کرونا در حالی است که با توجه به آن که این ویروس یک تا دو درصد قربانی می‌گیرد، در کشوری با ۱۹ قربانی باید دست‌کم ۱۹۰۰ نفر در حال حاضر به این بیماری مبتلا باشند.

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت، روز دوشنبه گذشته میزان مرگ و میر کرونا در ایران را «۱.۳ درصد» اعلام کرده بود. او همچنین تعداد افراد مشکوک به آلودگی را ۹۱۶ تن اعلام کرد.

در همین حال سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز چهارشنبه اعلام کرد که «تعداد قابل توجهی» از بیماران در حال ترخیص از بیمارستان‌ها هستند.

وی آماری در این زمینه ارائه نکرد، اما شبکه خبر ایران زیرنویس کرد که «امروز ۳۰ بیمار از قم مرخص می‌شوند».

خبرگزاری مهر نیز نوشت که حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، در جلسه هیئت دولت، هرگونه تصمیم برای قرنطینه «محلی یا شهری» را تکذیب کرده است.

این اظهارات پس از افزایش درخواست‌ها برای قرنطینه شهر قم به عنوان منشاء آلودگی به ویروس کرونا مطرح می‌شود.

مقام‌های وزارت بهداشت نیز در روزهای اخیر بارها گفته‌اند که افرادی که در سایر نقاط ایران به کرونا مبتلا شده‌اند به نحوی با قم مراوده داشته یا در ارتباط بوده‌اند و برخی از آنها شهروندان قمی هستند که از شهر خود خارج شده‌اند.

این در حالی است که به گزارش ایلنا، محمدابراهیم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، گفت: «وزارت بهداشت به تنهایی از عهده کنترل استان قم برنمی‌آید و وزارت کشور، نیروی انتظامی و تمام مجموعه‌هایی که توان کنترل دارند، باید به میدان آمده و به وزارت بهداشت کمک کنند.»

با این حال آقای روحانی در اظهارات خود گفت: «کرونا نباید به سلاح دشمنان ما برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید در کشور تبدیل شود.»

پیش از وی نیز شماری از مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی از تعطیلی اقتصاد و کارخانجات کشور به‌ دلیل هراس گسترده شهروندان از ابتلا به کرونا ابراز نگرانی کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، قرار است ستاد ملی مبارزه کرونا، بعدازظهر روز چهارشنبه، هفتم اسفند درباره تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های ایران تصمیم‌گیری می‌کند.

پیش از این درخواست‌هایی در این زمینه مطرح شده بود، اما وزارت بهداشت به‌دلیل افزایش سفرهای داخل و بین‌شهری و تاثیر آن بر افزایش میزان شیوع کرونا، با آن مخالفت کرده بود.

یک دیدگاه

Comments are closed.