مایک پمپئو: هرگز اجازه نخواهیم داد رژیم ایران،بزرگترین حامی تروریسم در جهان،  مانند «یک تاجر اسلحه»‌در منطقه سلاح خرید و فروش کند

یک روز پس از ثبت رسمی درخواست ایالات متحده برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، مایک پمپئو تاکید کرد : هرگز اجازه نخواهیم داد که رژیم ایران،  بزرگترین حامی تروریسم در جهان،  مانند «یک تاجر اسلحه»‌ آزادانه در منطقه سلاح خرید و فروش کند.

او  در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: «مردم آزادی‌دوست سراسر جهان می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران برای چهار دهه است که به فعالیت‌های تروریستی خود در سراسر جهان می‌پردازد.»

پمپئو گفت: «نباید به آن‌ها اجازه داده شود که در هجدهم اکتبر امسال و طبق آن توافق کوته‌فکرانه دولت اوباما و بایدن، بتوانند تسلیحاتی که اروپا، خاورمیانه، و دوستان خوب ما در اسرائیل را تهدید کند خرید و فروش کنند.

او افزود: ما اجازه آن را نخواهیم داد و ظرفیت جلوگیری از آن را داریم و از تمامی ابزار دیپلماتیک که در اختیار داریم برای جلوگیری از وقوع آن استفاده خواهیم کرد.»

پمپئو با اشاره به موضع متحدان اروپایی در برابر این درخواست آمریکا گفت:  این ناامیدکننده است؛ چون، همه رهبران جهان، تمامی همتایان من، به طور خصوصی به من می‌گویند که آمریکا دارد کار درست را انجام می‌دهد. اما هیچ‌کسی تاکنون پیش من نیامده تا برای دادن اجازه دسترسی ایران به این سیستم‌های تسلیحاتی، رایزنی کند. به همین خاطر،”واکنش آنها” برای من غیرقابل درک است.

او افزود: ایا انان می دانند که همراهی با روسیه و چین در چنین موضوع مهمی در این مقطع تاریخ در سازمان ملل، برای جهان بسیار خطرناک است.

پمپئو گفت: «مردم ایالات متحده  باید بدانند که پرزیدنت ترامپ همواره کار درست را انجام می‌دهد و چه به تنهایی بایستیم و چه رهبری را برعهده داشته باشیم، اطمینان حاصل خواهیم کرد که حکومت اسلامی ایران از آن صدها میلیون دلاری که می‌تواند با داشتن توانایی فروش اسلحه و تبدیل شدن به یک تاجر اسلحه در جهان، به دست آورد، محروم خواهد شد».

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین در تشریح تهدیدها و خطراتی که از سوی رژیم ایران متوجه جهان است، گفت: «[ایران] کشوری است که حملات سایبری جدی انجام می‌دهد و اگر اجازه خرید و فروش ابزارهای تقویت‌کننده آن توانایی را پیدا کند، این امر نه تنها خطری برای منطقه، که خطری برای تمام جهان است.»

مایک پمپئو در پاسخ به  واکنش‌های جهان به درخواست بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه حکومت ایران گفت: «فراموش نکنید که برای سرنشینان هواپیمای مسافربری  اوکراینی چه حادثه ای رخ داد ، فراموش نکنید که در سرنگونی این هواپیما توسط موشک های سپاه پاسداران شماری از  ایرانی‌ها پس از پرواز از فرودگاه هدف قرار گرفتند  و صدها شهروند از کانادا و دیگر کشورهای جهان را کشتند.

او افزود: خطر رژیم  اسلامی ایران فقط محدود به مردم ایران نیست، این خطری برای خاورمیانه است و ده‌ها تلاش برای فعالیت‌های تروریستی را در همین چند سال گذشته در اروپا دنبال کرده‌اند. حکومت اسلامی ایران از ۴۰ سال پیش خطری برای جهان بوده و هستند و نباید اجازه داشته باشند، سلاح خرید و فروش کنند.