مایک پمپئو هشدار داد : هر کس به حکومت اسلامی ایران در دور زدن تحریم‌ها یاری کند، تحت پیگرد قرار می‌دهیم

بدنبال آغاز تحریم های جدید ایالات متحده علیه رژیم ایران، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد:  کشورش هر فرد و نهادی که ایران را در دور زدن تحریم‌ها یاری کند، تحت پیگرد قرار می‌دهد.

او در صفحه توئیترش خبر داد:  ۱۱ نهاد و ۵ نفر که به صنایع نفت ایران در ارتباط بوده‌اند، به فهرست تحریم‌ها افزوده شده و واشنگتن در پیگرد هر فرد و نهادی که ایران را در دور زدن تحریم‌ها یاری کند، تردید نمی‌کند.

ایالات متحده  از دو سال گذشته تاکنون،   بر شدت تحریم‌های کمرشکن بر رژیم ایران افزود تا منابع مالی حکومت را خشکانده و اقدامات بی‌ثبات‌کننده این کشور در منطقه و توسعه برنامه هسته‌ای را متوقف کند.

اوفاک دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز دو روز پیش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ۱۱ شرکت از شرکت‌هایی که در روند فروش محصولات پتروشیمی ایران مشارکت کرده‌اند را به فهرست تحریم‌ها افزوده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که ایران از بانک‌های عراقی برای انتقال پول‌های متعلق به حزب‌الله لبنان استفاده کرده است.

شایان گفتن است که پرزیدنت  ترامپ بارها تاکید کرده که هدف از این تحریم‌ها اجبار ایران به مذاکره برای رسیدن به توافقی جدید که علاوه بر متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه موشکی ایران، به دخالت‌های تهران در منطقه که امنیت و صلح منطقه‌ای و جهانی را متزلزل می‌کند، پایان دهد، است.

حسن روحانی، پیشتر در واکنش به اعلام آمریکا مبنی بر بازگشت تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران ادعا کرد: « اگر آمریکا … در مقام عمل، اقدامی برای آن انجام دهد، حتماً با پاسخ قاطع ایران روبه‌رو خواهد شد.»