مایک پمپئو: هیچ‌ کشوری قادر نیست ایالات متحده را از اعمال تحریم‌ها علیه ایران بازدارد

پس از رد شدن پیشنهاد ایالات متحده به شورای امنیت درباره تمدید تحریم های تسلیحاتی حکومت ایران، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا  اعلام کرد : ایالات متحده «مکانیزم ماشه را از هفته آینده علیه حکومت ایران فعال خواهد کرد».

اظهارات مقامات ارشد ایالات متحده  در این باره همچنان ادامه دارد بنا به مفاد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ این به طرف‌‌های امضا کننده توافق داده می‌شود تا چنانچه تهران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ پایبند نباشد اعمال تحریم‌ها علیه آن را ازسرگیرند.

در همین رابطه مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در توییتی با اشاره به سخنان باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین  که به «پدرخوانده توافق هسته‌ای» مشهور است گفت:« به محض این که ایالات متحده معتقد شود که ایران به تعهداتش پایبند نیست، دیگر هیچ کشوری قادر نخواهد بود ما را از ازسرگیری تحریم‌ها منع کند.

پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا به سازمان ملل متحد در این راستا شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران را در بر دارد.

کیلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در این باره گفته است که واشنگتن در روزهای آینده مکانیسم ماشه یا مکانیسم بازگشت سریع به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را فعال خواهد کرد.

“مکانیسم ماشه” راهکاری پیش‌بینی شده در توافق برجام ۲۰۱۵ میان کشورهای ۵+۱ با حکومت ایران است. بر اساس این راهکار، هرگاه یکی از کشورهای ذیربط در توافق هسته‌ای از انجام تعهدات خود کوتاهی  کند، طرف مقابل نیز از حق عدول از این توافق برخوردار خواهد شد.

آمریکا با استناد به مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در زمینه فعال کردن مکانیسم ماشه اقدام خواهد کرد.

به موجب توافق هسته‌ای هر کدام از کشورهای امضا کننده طرف توافق با ایران حق دارند چنان‌چه ایران یکی از بندهای توافق هسته‌ای را زیر پا گذارد، به سازمان ملل متحد شکایت کنند.

از سویی سازمان ملل وظیفه دارد تحقیقاتی را به مدت یک ماه تا قبل از دستیابی به توضیح‌ها و تضمین‌هایی برای طرف شکایت کننده (آمریکا)، آغاز کند.

چنانچه طرف شکایت کننده به پذیرفتن این توضیحات قانع نشود بدون موافقت شورای امنیت می‌توان مکانیسم ماشه  را فعال کرد.

به دنبال فعال شدن این مکانیسم همه تحریم‌هایی که از سوی شورای امنیت علیه ایران به تصویب رسیده و علاوه بر آن قطعنامه ۲۲۳۱ که در ژوئیه ۲۰۱۵ به تصویب رسیده فعال خواهند