مایک پمپئو: ایران به دنبال دستیابی به قابلیت موشکی تهدیدکننده می‌باشد

پرتاب این وسیله بار دیگر نشان می‌دهد که ایران به دنبال توانایی های پیشرفته موشکی می‌باشد که اروپا و خاورمیانه را هدف قرار میدهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، به ماهواره پرتاب شده توسط جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و گفت: «این آزمایش نشان می‌دهد که ایران به دنبال دستیابی به قابلیت موشکی تهدید کننده میباشد».

ساعتی پیش‌تر در همین روز، وزیر ارتباطات ایران از آزمایش ماهواره ساخت دانشگاه صنعتی امیرکبیر با نام پیام خبر داد و گفت: «این ماهواره به علت نقص در مرحله سوم  در مدار زمین قرار نگرفته است».

این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا می‌گوید پرتاب این ماهواره، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

شورای امنیت سازمان ملل که پس از حصول توافق هسته ای وین در سال ۹۴با هدف تایید آن صادر شد، از ایران می‌خواهد که از توسعه برنامه موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، خودداری ورزد.

وزیر امور خارجه آمریکا در توئیت خود نوشت: «حکومت ایران در مخالفت با جامعه جهانی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، یک وسیله پرتابی فضایی را دیروز آزمایش کرد. پرتاب این وسیله بار دیگر نشان می‌دهد که ایران به دنبال توانایی های پیشرفته موشکی می‌باشد که اروپا و خاورمیانه را هدف قرار میدهد».

در همین زمینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز، به آزمایش ماهواره پیام واکننش نشان داده و گفت: «ایران در اعلام برنامه خود برای ارسال ماهواره علمی به فضا دروغ می‌گوید».

نخست وزیر اسرائیل تصریح می‌کند که “هدف ایران از پروژه های ماهواره‌ای جدید، چیزی نیست جز آزمایش مرحله‌ی نخست موشک بین قاره ای، برخلاف همه توافق‌ها”.

در همین زمینه حسین صمیمی رئیس پژوهش‌گاه فضایی ایران، هفته گذشته درباره آزمایش «ماهواره‌ی پیام» ساخت دانشگاه امیرکبیر گفته بود که قرار است سیمرغ به فضا پرتاب شود و مشخصات فنی آن به نحوی است که بتواند ماهواره‌ ۱۰۰ کیلوگرمی پیام را در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری و با زاویه تمایل ۵۵ درجه قرار دهد. وی مأموریت اصلی این ماهواره را تصویربرداری از سطح زمین عنوان کرد. این در حالی است که مایک پمپئو هفته گذشته به این گزارش واکنش نشان داد و از ایران خواست به چنین اقدامی دست نزند.