مایک پمپئو گفت:برای برخی از خریداران نفت ایران قطع واردات از آن کشور کمی طول میکشد

وزیر خارجه آمریکا همراه با جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا برای گفتگو با همتایان هندی خود در دهلی نو به سر می برد

وزیر خارجه آمریکا گفت که واشنگتن ممکن است در مورد بعضی از خریداران نفت ایران معافیت های محدود در نظر بگیرد. اما این کشورها بعد از شروع تحریم های نفتی باید به مرور واردات نفت از ایران را متوقف کنند.

وی  که همراه با جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا برای گفتگو با همتایان هندی خود در دهلی نو به سر می برد به خبرنگاران گفت: برای برخی از خریداران نفت ایران قطع واردات از آن کشور کمی طول میکشد دولت آمریکا پس از خروج از برجام در روز ۱۸ اردیبهشت و از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران همه کشورها را تحت فشار قرار داده تا واردات نفت از ایران را متوقف کنند.

موج اول تحریم های آمریکا اواسط مرداد به اجرا درآمد و موج دوم که بخش نفت و انرژی را دربرمی‌گیرد اواسط آبان اجرایی خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده است که هر کشوری که با ایران تجارت کند نخواهد توانست با ایالات متحده وارد معامله شود.

آقای پمپو گفت ما استثنا در موارد ضروری در نظر خواهیم گرفت ولی انتظار ما این است که خرید نفت از ایران به صفر برسد در غیر این صورت مجازات تحریم‌ها شامل حال آنها خواهد شد.

بنابراین ما با هم همکاری خواهیم کرد ما متحد میشویم که این کار را بکنیم.

با وجود اقدامات دونالد ترامپ هند که سومین وارد کننده نفت جهان و پس از چین دومین خریدار نفت ایران است می‌گویند جایگزین کردن تمامی نفت وارداتی از ایران دشوار خواهد بود.

مایک پمپئو در بخش دیگری از آن سخنان  خود گفت برخی از کشورها در موقعیتی هستند که قطع واردات نفت از ایران برایشان مدتی طول می‌کشد ما با آنها همکاری می‌کنیم و مطمئن هستیم که به نتیجه ای مطلوب خواهیم رسید.