مایک پمپئو گفت:عربستان میخواهد درباره خاشکچی تحقیقات کامل انجام دهد

مایک پمپئو پس از ترکیه به عربستان رفته و دیدار و گفتگو های خود با مقام‌های سعودی را به شکل باورنکردنی موفقیت‌آمیز توصیف کرد

وزیر خارجه آمریکا که به ریاض و آنکارا رفته بود  قرار است دونالد ترامپ را در جریان مذاکرات در مورد تحقیقات در مورد مرگ جمال خاشکچی قرار دهد.

وی از جریان سفر خود ابراز رضایت کرده و می گوید عربستان قول داده تحقیقات کامل و شفاف انجام دهد.

مایک پمپئو پس از ترکیه به عربستان رفته و دیدار و گفتگو های خود با مقام‌های سعودی را به شکل باورنکردنی موفقیت‌آمیز توصیف کرد.

آقای پمپئو در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد وضعیت جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد عربستان که در کنسولگری این کشور در استانبول ناپدید شده در مورد اینکه او زنده است یا نه گفته است من نمی خوام در مورد هیچ یک از واقعیت ها صحبت کنم آنها هم نمی خواستند چرا که می‌خواهند مجال این را داشته باشند که تحقیقات را به شکل کامل به پایان برسانند.

وزیر خارجه آمریکا در این حال می گوید با مقام‌های سعودی در مورد اهمیت انجام به موقع تحقیقات و ایجاد اطمینان که تحقیقات شفاف است به طوری که ما بتوانیم آن را تحقیقاتی کامل قلمداد کنیم گفتگو کرده است.

سپس افزود آنها این اطمینان را دادند که تحقیقات را کامل خواهیم کرد و من در این مورد روی آنها حساب می کنم.

رئیس جمهوری آمریکا نیز اخیراً با اشاره به سفر به عربستان و ترکیه برای بررسی موضوع ناپدید شدن قاچاقچی گفته گزارش کاملی از او خواهم گرفت ترامپ تاکید کرده  چون قصد ندارد قضیه ناپدید شدن خاسکچی لاپوشانی کند و ابراز امیدواری کرده که خانواده سلطنتی عربستان در این پرونده دست نداشته باشند.

روز گذشته هیات تحریریه روزنامه واشنگتن‌پست که خاشکچی برای آن یادداشت می نوشت و برخی نظرات منتقدانه های خود درباره محمد بن سلمان را در این روزنامه بازتاب می‌داد پرسیده بود چرا دولت ترامپ سعی در پاک کردن آشفتگی‌های عربستان سعودی دارد.

ولی رئیس جمهوری آمریکا گفت ما همه ماجرا را روشن خواهیم کرد امیدوارم که پادشاه و ولیعهد عربستان از این ماجرا اطلاعی نداشته باشند به نظر ما این عامل بسیار مهمی است.

مایک پمپئو تأکید کرده که آمریکا و عربستان روابط بسیار مهمی دارند از جمله همکاری درباره  مقابله با جمهوری اسلامی

وی گفت اگر کشوری در اقدامات غیرقانونی دست داشته باشد غیرقابل قبول است هیچ کس از چنین اقداماتی دفاع نخواهد کرد آنها باید بگویند چه اتفاقی افتاده است.

جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد عربستان که در کنسولگری این کشور در استانبول ناپدید شده