مایک پمپئو گفت:مشکلاتی که مردم ایران امروز با آن روبرو هستند به تصمیمی که در نهایت باید بگیرند منتهی خواهد شد

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده عصر روز چهارشنبه دیروز به وقت واشنگتن در نشستی در سنا گفت: مشکلاتی که مردم ایران امروز با آن روبرو هستند به تصمیمی که در نهایت باید بگیرند منتهی خواهد شد.

‏مایک پمپئو که  برای تشریح راهبرد دولت آمریکا در حوزه سیاست خارجی در جلسه کمیته روابط خارجی سنا شرکت کرده بود در پاسخ به پرسش سناتور جمهوریخواه جیمز ریش نکاتی را درباره سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی و مسائل داخلی ایران بیان کرد.

سناتور ریش با بیان اینکه مشکلات داخلی مردم ایران از موارد نگرانی این کمیته است از مایک پمپئو خواست توضیح دهد در ایران چه میگذرد چرا که حکومت میخواهد آن را به گردن آمریکا بیندازد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفت: چالش‌های اقتصادی بیشماری امروز در ایران وجود دارد که با توجه به سیاست های حکومت ساختار اقتصادی آن کشور به روشنی نمی تواند پاسخگوی آنها باشد.

‏مایک پمپئو  در توضیح گفت: سیاست رژیم ایران برای دامن زدن به ترور از طریق حزب الله لبنان شبه نظامیان شیعه در عراق و در یمن سو قصد در خارج و حمایت از بشار اسد هزینه‌بر و گران است.

وی افزود فکر می‌کنم که مردم ایران در حال درک  این مهم هستند که این مدل الگویی نیست که آنها می‌خواهند و توسعه طلبی مطلوب قاسم سلیمانی و رهبر نظام چیزی نیست که آنها به دنبال آن باشند.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد: به نظر من ما داریم تبعات اقتصادی این سیاست‌ها را می‌بینیم ضمن اینکه بالارفتن شناخت مردم از حکومت به تصمیم اساسی که مردم ایران در نهایت باید بگیرند منتهی می شود.

وی خاطرنشان کرد افراد مختلف کم کم دارند به یک درک مشترک می رسند که برای کاهش تهدید هسته ای ایران و همچنین خطر رفتارهای بدخواهانه دیگر تهران چگونه می توان پاسخ مناسب داد.

دولت پرزیدنت ترامپ ضمن انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی و اعلام شرایط مشخصی برای تغییر رفتار آن اعلام کرده است .اما می گوید از خواست‌های مردم ایران کمک خواهد کرد.

‏مایک پمپئو همچتین روز یکشنبه گذشته نیز در دیدار با جمعی از آمریکایی های ایرانی تباردر کالیفرنیا به مردم ایران گفت: ایالات  متحده صدای شما را میشنود از شما حمایت می کند و در کنار شما ایستاده است.