مایک پمپئو گفتگوهای جان کری با جواد ظریف را بی‌سابقه دانست

وزیر خارجه ایالات متحده بامداد شنبه امروز در یک نشست خبری در واشنگتن گفتگوهای وزیر خارجه باراک اوباما با همتای ایرانی اش را بی‌سابقه دانست و گفت این تطابقی با سیاست‌های آمریکا ندارد.

وی این مطلب را در پاسخ به پرسشی درباره دیدار های جان کری با محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مورد توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ و همچنین توییتر شب گذشته ترامپ در انتقاد از آن مطرح کرد و گفت اینکه دیدارها قانونی است یا خیر باید مرجع دیگری تعیین کند اما من می توانم بگویم این کار آقای کری بی سابقه بوده بدین معنا که وزیر خارجه سابق آمریکا با بزرگترین کشور حامی تروریسم گفتگو کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده در مورد خارج کردن ایران از شبکه سوئیفت اقدام کرده است گفت من نمی توانم فعلاً پاسخی بدهم هنوز یک سری مسائل هست که باید تا چهارم نوامبر درباره آنها تصمیم گیری شود.

جان کری وزیر  خارجه سابق آمریکا یکی از شخصیت های سیاسی دولت اوباما بود که تمام تلاش و توان خود را برای به وجود آمدن توافق هسته ای میان ایران و آمریکا و۵ قدرت جهانی دیگر انجام داد و آنگونه که خود اعتراف کرده تا چندی پیش نیز دیدارهایی با محمدجواد ظریف در خصوص چگونگی برخورد با دولت پرزیدنت ترامپ و شرایط به وجود آمده برای ایران داشته است.

آنگونه نیز که پرزیدنت ترامپ در توییتر خود نوشته بود گمان می‌رود جان کری در دیدارهای خود با محمدجواد ظریف به او این  امید را داده است که در این شرایط صبوری کنند و منتظر بمانند که دولت پرزیدنت ترامپ یا دوره اش به پایان برسد یا اینکه بشود به گونه ای پرزیدنت ترامپ  را از قدرت برکنار کنند.

دولت باراک اوباما با بستن قرارداد اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی پول های هنگفتی را در چمدان و به صورت نقدی به حکومت اسلامی تقدیم کردند که آنها هم همه این پول‌ها را در راه آشوب و جنگ در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان فرش کردند.