مایک پمپئو: یاری رسانی ناو آمریکایی نمونه یک اقدام حرفه‌ای و درسی برای ایران است

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، درباره اقدام اخیر ناو آمریکایی یو‌اس‌اس چرچیل که به کمک  یک شناور موتوری ایرانی که اعلام وضعیت اضطراری کرده بود، رفته وانان را یاری رسانده اند گفت: این نمونه ای از فعالیت حرفه‌ای و درسی برای ایران است.

پمپئو  با انتشار پیامی در توییتر گفت: «۵ روز پیش  یک شناور با پرچم ایران که در وضعیت اضطراری قرار داشت برای یو‌اس‌اس وینستون اس. چرچیل پیام فرستاد. نیروی دریایی آمریکا به خدمه غذا، آب، و تجهیزات داد و به آنها کمک کرد به راهشان ادامه دهند».

مایک پمپئو افزود: «حرفه‌ای‌ بودن همین است – و خود  درسی برای ایران است».

در این خبر امده است که پس از آن که شناور ایرانی با استفاده از نور چشمک‌زن پیام داد که در شرایط اضطراری قرار دارد، ناوشکن یو.اس.اس وینستون اس. چرچیل نیروی دریایی آمریکا، که در قالب «نیروهای دریایی ترکیبی» فعالیت می‌کند، به خدمه این شناور ایرانی غذا و آب داد.

در پی برقراری رابطه رادیویی خدمه شناور ایرانی توضیح دادند که موتور شناور آنها به دلیل از کار افتادن باتری آن روشن نمی‌شد و ذخیره غذا و آب آنها تمام شده بود.

«نیروهای دریایی ترکیبی» (سی‌ام‌اف) یک همکاری دریایی چند ملیتی است که برای مقابله با عوامل غیرقانونی غیر‌دولتی فعال در دریاهای آزاد با هدف ارتقاء امنیت، ثبات، و رفاه در خلیج فارس، دریای سرخ، خلیج عدن، اقیانوس هند، و دریای عمان فعالیت می‌کند.