مایک پمپئو یک بار دیگر گفت: رژیم اسلامی عامل اصلی بی‌ثباتی در خاورمیانه است؛ به زودی تمامی تحریم‌‌ها به اجرا درخواهد آمد

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز گذشته (دوشنبه) در گفت‌وگو با وینس کولنیز و مری والتر از ایستگاه رادیویی «دبلیو‌ام‌ای‌ال» در مورد اهمیت توافق اسرائیل و امارات متحده عربی در رویارویی با ایران در خاورمیانه گفت: «واکنش ایرانی‌ها به اعلام توافق اسرائیل و امارات را دیدید. “رهبران رژیم ایران” آنها را تهدید کردند، قلدری کردند، و گفتند تمامی برج‌های شیشه‌‌ای امارات را خراب می‌کنند».

پمپئو افزود: «این چهره واقعی حکومت ایران است که موجب بی‌ثباتی در خاورمیانه شده است».

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «پرزیدنت ترامپ از همان ابتدای کار خود بر این موضوع تمرکز کرد. چه خروج از توافق هسته‌ای مضحک برجام، چه حمله‌ای که علیه قاسم سلیمانی انجام شد، و تمامی کارهایی که ما برای بازدارندگی اعمال کرده و به رژیم در ایران فشار آوردیم، به نفع کشورهای خاورمیانه است».

مایک پمپئو با اشاره به لغو قریب‌الوقوع تحریم تسلیحاتی حکومت ایران، گفت: «توافق هسته‌ای به ایرانی‌ها اجازه می‌دهد که از حدود یک ماه و نیم، یا شش هفته دیگر، به خرید و فروش اسلحه بپردازند. این کار دیوانگی بود. این کار ناامن است. این کار بی‌ثبات‌کننده است. یکی از کشورهایی که علاقه دارد به ایران سلاح بفروشد، چین است. … من اطمینان دارم چینی‌ها هم برخی سیستم‌ها را از ایران خواهند خرید. ما باید از وقوع این جلوگیری کنیم، و جهان باید بداند چنان‌چه چین تصمیم بگیرد که تحریم‌هایی را که ما علیه ایران اعمال کرده‌ایم نقض کند، ما همه را پاسخگو خواهیم کرد.»

پمپئو  افزود:‌ «ما به شکل برابر و مساوی، کشورهایی که تحریم‌های ایران را نقض کنند پاسخگو می‌کنیم و … پس از بازگشت تحریم‌های سازمان ملل – که انتظار داریم تا چند هفته دیگر اجرایی شود – تمامی تحریم‌‌ها علیه ایران بازمی‌گردد، و ما فرصتی را که چین ممکن است برای ایجاد یک هدف مشترک با ایران داشته باشد، کاهش می‌دهیم.»

وزیر خارجه آمریکا پیشتر در توئیتری نوشته بود: «ایالات متحده هفته گذشته و پس از ناکامی شورای امنیت در انجام ماموریتش برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، روند ۳۰ روزه بازگشت تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فعال کرد».