مایک پمپئو یگانه مقام رسمی کشورها بود که بیست و پنجمین سال صلح اسرائیل و اردن را شادباش گفت

 

وزیر خارجه ایالات متحده، مایک پمپئو، یکی از معدود شخصیت های سیاسی جهان بود که با انتشار پیامی، بیست و پنجمین سالگرد امضای پیمان صلح بین اسرائیل و اردن را به دو کشور شادباش گفت و آن را یکی از مهره های اصلی برقراری ارامش در خاورمیانه توصیف کرد. پیام دیگری در این زمینه، ار کشور دیگری دریافت نشد و حتی ملک عبدالله دوم پادشاه اردن این سالروز را نادیده گرفت و سخنی در این رابطه نگفت.

از آن جا که بیش از نیمی از جمعیت اردن را فلسطینیان تشکیل می دهند، ملک عبدالله دوم پادشاه جوان اردن بیم دارد که هرگونه گامی برای نزدیکی به اسرائیل و گسترش روابط فیمابین، موقعیت او را در داخل اردن متزلزل تر می سازد. شاید به همین علت نیز بود که او از تمدید اجاره نامه دو جزیره کوچک در داخل رود اردن قرار دارد و در بیست و پنج سال گذشته در اجاره اسرائیل بوده است خودداری ورزید.

وزیر خارجه ایالات متحده در پیام شادباش خود خطاب به رهبران اسرائیل و اردن از جمله نوشت که با امضای پیمان صلح، جنگ و خونریزی بین دو کشور پایان گرفت و پایه های صلح و همکاری متقابل نهاده شد. مایک پمپئو ابراز خرسندی کرد که پیمان صلح از گزند رویدادهای سیاسی منطقه به دور مانده و همچنان پابرجا می باشد.