مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی خواست که از توافق هسته ای و ادامه برجام خارج شوند

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست امنیتی مونیخ گفت که معتقدم اگر تلاش های اتحادیه اروپا و اعضای آن به ویژه فرانسه آلمان بریتانیا نبود مطمئنم توافق هسته ای با ایران خیلی وقت پیش از این از بین رفته بود

یک روز پس از آنکه مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی خواست که از توافق هسته ای و ادامه برجام خارج شوند.مقام های اروپایی تاکید کردند که همچنان به ادامه این توافق پایبند خواهند بود .

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست امنیتی مونیخ گفت که معتقدم اگر تلاش های اتحادیه اروپا و اعضای آن به ویژه فرانسه آلمان بریتانیا نبود مطمئنم توافق هسته ای با ایران خیلی وقت پیش از این از بین رفته بود. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد ما باور داریم توافق هسته ای با ایران برای تامین امنیت ما هم حیاتی و اساسی است .

خانم موگرینی بر تداوم پایبندی اتحادیه اروپا به توافق هسته ای با ایران تاکید کرد در همین حال مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا جمعه دیروز با خانم فدریکا موگرینی در بروکسل ملاقات داشت روز گذشته مایک پنس همچنین متحدان آمریکایی اروپایی آمریکا را به تلاش برای تضعیف تحریم‌ها علیه ایران متهم نمود .

به گزارش رویترز ملاقات مایک پمپئو و فدریکا موگرینی قبل از انتقاد تند مایک پنس از اروپایی‌ها در کنفرانس ورشو برنامه‌ریزی شده بود. خانم موگرینی و تعدادی از وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در آن حضور نداشتند خانم موگرینی که در توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی در سال ۲۰۱۵ نقش مهمی را ایفا کرد.

در مقر اصلی اتحادیه اروپا از مایک پمپئو استقبال کرد او به سوالی درباره واکنش درباره سخنان دیروز مایک پنس پاسخی نداد . سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت : در جریان ملاقات یک ساعت های مایک پمپئو و فدریکا موگرینی که دوستانه و سازنده بود سخنان آقای مایک پنس مطرح نشد .

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می افزاید که مایک پمپئو را در این سفر همراهی کرده و در پاسخ به سوالی در مورد طرح سخنان مایک پنس و توافق هسته ای با ایران گفت این موضوع  مطرح نشد و در مورد توافق هسته ای با ایران صحبت نکردن هر چند اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی و ضرورت مقابله با آن مطرح شد .

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه جداگانه گفت دو طرف در مورد ضرورت همکاری نزدیک تر برای احیای دموکراسی در ونزوئلا توافق کردند و به گفته او در این ملاقات پایان دادن به جنگ در سوریه افغانستان و اوکراین و اجرا سازنده رهبران آمریکا و کره شمالی مورد بحث قرار گرفت .