مایک پومپئو: ایالات متحده نمی گذارد حکومت ایران  تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسی را خریداری کند

مایک پومپئو می‌گوید که کشورش مانع خرید «تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسی» توسط ایران همزمان با پایان تحریم تسلیحاتی تهران خواهد شد.

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در گفت و گو با  رادیو «فرانسه اینتر» گفت: «بنا داریم در مسیری گام برداریم- و در این مسیر گام برداشته‌ایم- که ایران نتواند تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسی خریداری کند و به حزب‌الله برای تخریب تلاش‌هایی که پرزیدنت مکرون در لبنان دنبال می‌کند سلاح بفروشد».

طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که سال ۱۳۹۴ در پیوند با توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی تصویب شد، تحریم‌های تسلیحاتی تهران ۲۷ مهر امسال (۱۸ اکتبر)‌ پایان می‌یابد، اما آمریکا خواستار تمدید این تحریم شد که در شورای امنیت رای نیاورد.

در همین رابطه، ایالات متحده در اوایل شهریورماه طرح بازگشت تحریم‌ها و فعال کردن مکانیسم ماشه را به شورای امنیت ارائه کرد ولی۱۳ عضو از ۱۵ عضو این شورا در نامه‌هایی مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردند.

اما با این حال مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند که از روز ۲۰ سپتامبر این تحریم‌ها به طور خودکار فعال خواهد شد. کشورهای باقی مانده در برجام این تفسیر واشنگتن را رد کرده‌ و گفته‌اند که چون آمریکا از برجام خارج شده است لذا نمی‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

پمپئو پیشتر گفته بود: «اگر هر یک از اعضای شورای امنیت قطعنامه‌ای برای تداوم رفع تحریم‌های (ایران) ارائه کند، ایالات متحده با آن مخالفت خواهد کرد. اگر هیچ قطعنامه‌ای ارائه نشود، تحریم‌ها علیه ایران در ۲۰ سپتامبر باز خواهند گشت. این سازوکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است».

او در ادامه افزوده :  «با عقل جور در نمی‌آید که به ایران اجازه داده شود پول، ثروت و تسلیحات بیشتر دریافت کند و همچنان در تلاش و کمک به حزب‌الله باشد تا آن را از فاجعه‌ای که در لبنان خلق کرده است مبرا کند».

وزیر خارجه آمریکا افزود: «در حالی که اتحادیه اروپا تصمیم متفاوتی نسبت به آن توافق (هسته‌ای) اتخاذ کرده، ولی نگرانی‌اش را نسبت به تمدید این تحریم تسلیحاتی اعلام کرده‌ است».

پومپئو در ادامه گفت:  آمریکا در سیاست فشار حداکثری خود تنها نیست و تنها شمار معدودی از کشورها – از جمله کشورهای اروپایی – در اصول محوری با ایالات متحده اختلاف‌نظر دارند.

او همچنین در حمایت از مردم داغدیده  لبنان گفت:  «شرایط غم‌انگیزی» که حزب‌الله تحت کنترل مستقیم حکومت اسلامی ایران برای این کشور رقم زده است، غیر قابل تحمل است  «ایالات متحده مصمم است که از تداوم تضعیف حاکمیت مردم لبنان و حاکمیت مردم عراق» توسط حکومت ایران  جلوگیری کند و نیز «حاکمیت مردم سوریه که با حمایت رژیم ایران از بشار اسد، تلفات بسیاری متحمل شده‌اند».

پمپئو  می‌گوید: این اقدامات نمایانگر «واقعیت رهبری و رژیم اسلامی داخل ایران» است و ایالات متحده کاملا عزم خود را جزم کرده تا مانع نقض گسترده حقوق بشر در دنیا به دست جمهوری اسلامی شود.