مایک پومپئو: توانستیم حکومت ایران را از دسترسی به  ثروتی در حدود ۷۰ میلیارد دلار محروم کنیم

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، خبرداد که راهبرد فشار حداکثری علیه حکومت اسلامی ایران موفقیت آمیز بوده و موجب محروم شدن این کشور از دسترسی به ثروتی در حدود ۷۰ میلیارد دلار شده است.

مایک پومپئو گفته است:  زمانی که پرزیدنت  ترامپ وارد کاخ سفید شد ایران در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای قرار داشت و چنین اتفاقی برای امنیت منطقه خاورمیانه، اسرائیل و ایالات متحده غیر قابل قبول بود.

او افزود:  در سه سال و چند ماه اخیر پرزیدنت  ترامپ کوشیده است عرصه تحولات را تغییر دهد و دسترسی حکومت ایران به پول، منابع، ثروت و ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای را قطع کند.

ایالات متحده در حدود یک ماه پیش تلاش کرد قطعنامه‌ای را به تصویب شورای امنیت سازمان ملل برساند تا تحریم تسلیحاتی ایران را که ۲۷ مهر امسال به پایان می‌رسد تمدید کند، اما ۱۳ عضو از ۱۵ شورای امنیت با آمریکا همراه نشدند.

به دنبال آن بود که واشنگتن  اعلام کرد که مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فعال کرده است.  اما بریتانیا، فرانسه و آلمان می‌گویند آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته ای نمی تواند، مکانیسم ماشه را فعال کند.

در همین رابطه مایک پومپئو گفته است که  ما اهداف مشترکی داریم، اما همچنان به حضور در توافق هسته‌ای موسوم به برجام ادامه می‌دهند و آن را یک توافق خوب می‌دانند.  نمی‌دانیم چطور می‌توان این دو مساله را به طور همزمان در نظر داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است: ما می‌دانیم که برجام باعث شده آنها بتوانند به کارزار ترور خود را ادامه دهند. چرا که پول و منابع مورد نیازشان را تامین می‌کند. ما امیدواریم که اروپایی‌ها به ما بپیوندند.

او در ادامه گفته است: اما اشتباه نکنید. ایالات متحده در سه سال گذشته کارزار علیه ایران را رهبری کرده و بسیار موفقیت‌آمیز بوده است. اوضاع حکومت الان خوب نیست. فکر می‌کنم میزان ثروتی که ایران از محروم شده الان در حدود ۷۰ میلیارد دلار است، میزانی که حکومت روحانیون دزد سالار دسترسی به آن را از دست داده است.

این در حالی است که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی مجازی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از راهبر فشار حداکثری آمریکا علیه ایران انتقاد کرد و گفت این راهبر در دستیابی به اهدافش ناکام بوده است.