مایک پومپئو: جهان باید ایدئولوژی  نفرت‌پراکنی خامنه‌ای را محکوم کند

وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به علی خامنه‌ای که امارات را به خیانت متهم کرد، از جهان خواست تا “ایدئولوژی مبتنی بر نفرت” رهبر جمهوری اسلامی را محکوم و طرد کند.

علی خامنه‌ای روز گذشته (سه شنبه) در نخستین موضع‌گیری خود  در قبال عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل، اقدام ابوظبی را «خیانت» به دنیای اسلام، جهان عرب و مسئله فلسطین دانست.

علی خامنه ای گفته بود: امیدوار است  «اماراتی‌ها زودتر بیدار شوند و این کارشان را جبران کنند‎».

وب‌سایت علی خامنه ای نیز در این باره نوشته است: این تصمیم دولت امارات مانند یک «لکه ننگ» برای کسانی است که باعث شدند پای اسرائیل «در منطقه» باز شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در ادامه  موضع رهبر جمهوری اسلامی را محکوم و تاکید کرد که آمریکا در کنار امارات عربی متحده ایستاده است.

پیش از خامنه ای نیز حسن روحانی، به امارات هشدار داده بود که نباید پای اسرائیل را به منطقه خلیج فارس باز کنند. مقام‌های حکومت اسلامی همواره موجودیت اسرائیل را زیر سوال برده و تهدید به نابودی آن کرده‌اند.

پومپئو در ادامه بار دیگر بر نکته‌ای انگشت گذاشته که به نظر می‌رسد مقامات حکومت  اسلامی ترجیح می‌دهند در سکوت از کنار آن رد شوند: ان هم مسئله مسلمانان اویغور در چین است که خامنه ای هیچگاه به ان اشاره نکرده و مقامات حکومت ایران نیز به خاطر حفظ منافع شان  شکنجه و مسلمانان  را در چین کذب می دانند.

پمپئو افزود: «اگر به دنبال کسی هستی که به اسلام خیانت می‌کند، آن چین است که در تلاش است اویغورها را نابود کند».

وزیر خارجه امریکا در پایان گفته است:  «چشم‌انتظار واکنش عمومی» علی خامنه‌ای به مسئله اویغورها در چین است.

چین برای کنترل جمعیت اویغورها و از بین بردن نسل آنان در این کشور از تکنیک های اجباری منع بارداری استفاده می‌کند. اما علی خامنه ای و گروه های دینی در ایران به سکوت نسبت به جنایات حکومت کمونیستی چین علیه مسلمانان اویغور ادامه می دهد. این در حالی که علی خامنه ای و مقامات ایرانی که بارها علیه دولت هند و بد رفتاری آنان  با مسلمانان هندی واکنش نشان داده اند، این بار در مورد سرکوب مسلمانان اویغور و فشارهای کنونی چین به آنان سکوت کرده اند.