مایک پومپئو در واکنش به سخنان روحانی:رژیم غارتگر و دزد ملایان به دلیل خرید تسلیحات در برجام باقی مانده اند

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در واکنش به سخنان حسن روحانی درباره امکان خریدوفروش تسلیحات توسط ایران در صورت باقی ماندن در برجام آن را دلیل دیگری درباره فاجعه‌بار بودن این توافق دانست و خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد.

مایک پومپئو در حساب کاربری توئیتر خود با اشاره به اظهارات حسن روحانی نوشت: «بهترین دلیلی که روحانی برای باقی ماندن در این توافق فاجعه‌بار ارائه کرده، این است که چپاولگران جمهوری اسلامی بتوانند پهپاد، موشک، تانک، جنگنده و تجهیزات دیگر بخرند و بفروشند».

حسن روحانی که این روزها از سوی مخالفین داخلی مورد هجمه قرار گرفته در سخنان خود قصد داشت که باقی ماندن رژیم در برجام را توجیه کند اما دلیل اصلی و هدف رژیم را برملا ساخت آن هم فریب جامعه جهانی و خرید زمان به این امید که در انتخابات آینده ایالات متحده فردی از حزب دموکرات به کاخ سفید راه یابد و رژیم بتواند با او به تفاهم برسد و در نهایت به اهداف آشوب طلبانه خود ادامه دهد.

وزیر امورخارجه ایالات متحده تاکید کرد که «روحانی به آرزوی خود خواهد رسید مگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل تحریم تسلیحاتی ایران را پیش از ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ تمدید کند».

ایالات متحده به رهبری دونالد ترامپ قرارداد اتمی موسوم به برجام را قرارداد خیلی بد برای امنیتجهان می دانست و به همین دلیل از آن خارج شد و سیاست فشار حداکثری را بر رژیم اعمال کرد رژیم که این روزها در بدترین و بی سابقه ترین شرایط اقتصادی خود در چهل سال گذشته به سر می برد در بن بست سیاسی و اقتصادی گیر کرده و از سویی علی خامنه ای هرگونه مذاکره با آمریکا و حتی اروپا را رد می کند و از سوی دیگر حسن روحانی که از دو سو یعنی جامعه جهانی و مخالفین داخلی تحت فشار قرار دارد امروز در جدیدترین سخنان خود برخلاف نظر خامنه ای گفت:برای حل مشکلات با هر کسی که باشد مذاکره می کنیم.

مایک پومپئو و دیگر مقامات دولت دونالد ترامپ پیش از این بارها هشدار داده‌ بودند که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در پیوند با توافق هسته‌ای صادر شده است، تیرماه ۹۹ تحریم‌های تسلیحاتی ایران پس از پنج سال ملغی و ممنوعیت سفر کسانی چون قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ۲۲ ایرانی دیگر هم برطرف خواهد شد.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، واردات یا صادرات تسلیحاتی به یا از ایران به مدت پنج سال ممنوع شده است. این ممنوعیت در سال ۲۰۲۰ منقضی می‌شود.

 

2 دیدگاه‌

  1. خیلی بهتروبه صلاح است که شورای امنیت سازمان ملل در۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۰ ممنوعیت و تحریم کامل تسلیحاتی رژیم فاسد و دزد وملعبه گرجمهوری اسلامی ایران را تمدید نماید آنهم برای ۱۰ سال دیگر ونه ۵ ساله تا رژیم نتواند جنگ افروزی و تروریسم خود را در سراسر جهان گسترش بدهد ونتواند خون مظلومان سایر ملل را برزمین بریزد. این ساده ترین راه کار نجات سایر ملل میباشد. این بهترین اعمال فشار برحق بر دیکتاتوری نظام آخوندیسم فراماسونری مذهبی در این حکومت پلید میباشد.

    • ماژین عزیز این تحریم‌ها تا زمانی که روسیه به ایران کمک میکند فایده‌ای ندارد . ایران تانک تی ۹۰ روسی میخواست بخرد و نشد روسیه خط تولید تی ۹۰ را در ایران آورد و به دروغ گفتند تانک کرار ساخته ایم در حالی که تانک تی ۹۰ همان تانک تی ۷۲ اصلاح شده است و به خاطر اینکه خط تولید صنایع تانک سازی درود خرم آباد از زمان پهلوی وجود داشت روسیه خیلی زیبا و بدون سر و صدا خط تولید تی ۹۰ را به درود خرم‌آباد آورد و به دروغ گفتند ما خودمان توانستیم بسازیم و یا خودروی نظامی mrp یا امرپ طوفان که ایران‌ادعای ساخت آن را دارو همان خودروی mrp روسیه است و حتی موتور و گیرباکس آن هم از صنایع خودرو سازی گازل یا غزال روسیه وارد میشود و فقط در ایران مونتاژ میشود . حتی در زمینه تسلیحات انفرادی هم به همین صورت ایران از چین خط تولید مسلسل‌های چینی که از روی ام ۱۶ آمریکایی ساخته شده بود را خریداری کرد و یا‌ در زمینه موشکی تمامی موتورهای موشکهای ایران‌ روسی‌ است و تنها در صنایع موشک سازی ایران مونتاژ میشود . بحث صنایع کشتی سازی و ناو سازی هم همینطور است . ایران تنها در زمینه هواپیما سازی با روسها به توافق نرسیده است . منظور آن است که این تحریم تنها باعث میشود ایران‌ سلاح نفروشد اما باعث نمیشود ایران صاحب سلاح نشود . حقیقتا جلوی این که به ایران خط تولید نفروشند را نمیشود گرفت‌ زیرا خیلی راحت ایران‌ از منابع ذخایر طلای خود برای این معاملات‌ استفاده میکند و هیچ پولی به هیچ حسابی نمیرود .

Comments are closed.