مایک پومپئو: رئیسی خون هزاران ایرانی را بر دستان خود دارد ، آمریکا نباید با رژیم ایران وارد مراوده شود

مایک پومپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، در گفتگو با شبکه “فاکس نیوز”، درباره  انتخاب ابراهیم رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰، گفت: «او کسی است که خون هزاران ایرانی را بر دستان خود دارد.»

پمپئو  تاکید کرد که جمهوری اسلامی رژیمی نیست که ما باید با آن وارد “مراوده” شویم.

او  افزود: «دولت پرزیدنت دونالد ترامپ با ایجاد نظام تحریم‌ها و اتحاد بین دولت‌های عرب و اسرائیل اهرم فشاری قدرتمند علیه تهران ساخت و آن را به دولت بایدن داد. وقتی صحبت از غنی‌سازی اورانیوم می‌کنیم، شاهدیم که آن‌ها قویا به‌دنبال فشار به واشینگتن برای گرفتن امتیازات بیشتر هستند».

نخست وزیر اسرائیل نفتالی بنت نیز در این باره انتصاب رئیسی به عنوان رئیس جمهوری ایران گفته بود که  ‏انتخاب رئیسی توسط علی خامنه ای ، شاید آخرین زنگ بیداری برای قدرت‌های جهانی لحظه‌ای قبل از بازگشت به برجام است. آن‌ها باید بفهمند با چه رژیمی  توافق می‌کنند. برای همه ما مسلم است که این رژیم جلادان به هیچ وجه نباید به سلاح کشتار جمعی دست بیابد.

اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، نیز گفته بود:   «به جای محاکمه به خاطر جنایات علیه بشریت از جمله قتل، ناپدیدسازی قهری و شکنجه، به مقام ریاست جمهوری رسیده، نمودی فجیع از سلطه مطلق مصونیت در ایران است.»نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل نیز روز گذشته، انتخاب رئیسی به‌عنوان رئیس جمهوری جدید ایران را زنگ خطری برای کشورهای بزرگ دانست.

او افزود: «علی خامنه‌ای او را انتخاب کرد نه مردم ایران. این شخص سال‌ها پیش به‌دلیل نقشی که در «کمیته مرگ» برای اعدام‌های مخالفان رژیم بر عهده داشت، نزد مردم ایران و جهان بدنام است».

پیش از آن یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، رئیسی را «تندروئی» خوانده بود که به‌دنبال بلندپروازی‌های اتمی و حمایت از تروریسم بین‌المللی است و دستانش به خون هزاران ایرانی آغشته است.