مایک پومپئو: رژیم ایران یک موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای آزمایش کرده است

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آن کشور روز شنبه دهم آذرماه (اول دسامبر) منتشر کرده است، خبر داد که رژیم ایران به تازگی یک موشک بالستیک با برد متوسط را آزمایش کرده است که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد. به گفته آقای پمپئو، این موشک قادر است کل خاور میانه و بخش هایی از خاک اروپا را هدف قرار دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که آزمایش این موشک بالستیک، نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که پس از امضای توافق‌نامه هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ صادر شد، از ایران خواسته شده است که از گسترش و آزمایش موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، خودداری وزرد.

پمپئو آزمایش موشکی تازه ایران را به شدت محکوم کرد و گفت: «ما از ایران می‌خواهیم که تمام اقدامات مرتبط با آزمایش و پرتاب موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند را متوقف کند.»

آقای پمپئو به هشدارهایی که پیش از این به تهران داده است اشاره می کند و بار دیگر هشدار می‌دهد که آزمایش و گسترش برنامه‌های موشکی رژیم ایران رو به افزایش است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده با ابراز نگرانی در این زمینه، هشدار میدهد که اگر جلوی اقدامات رژیم ایران گرفته نشود، تنش در منطقه خاورمیانه افزایش خواهد یافت.

کشورهای اروپایی نیز گرچه با خروج آمریکا از برجام موافق و همراه نبوده اند، اما از بابت خطر رو به افرایش برنامه های موشکی و دخالتهای منطقه ای جمهوری اسلامی با آمریکا هم نظر و نگرانند.