مایک پومپئو: عراق باید واردات گاز از ایران را قطع کند و با جمھوری اسلامی مقابلە کند

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، که به‌طور غیرمنتظره‌ای به عراق سفر کرد، به مقام‌های عراقی گفته است «مقابله با ایران یک مسئله واقعی و مهم است». پومپئو که در پی اعلام تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، به غرب آسیا سفر کرده‌است، قصد دارد با مقام‌های کشورها در مورد ادامه نبردها علیه داعش، مقابله با جمهوری اسلامی و مسائل دیگر گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه آمریکا پیش از آغاز سفر خود نابودی داعش و روند مقابله با ایران را ھمتراز یکدیگر آورده و گفته بود برای این کار ائتلافی منطقه‌ای شکل خواهد گرفت.

وزیر خارجه آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر بر اهمیت اتحاد استراتژیک میان کشورش و عراق تاکید کرده‌است. او با رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کرده‌است.

بنا بر گزارش‌ها پومپئو پس از ترک بغداد و سفر به اقلیم کردستان گفته «درک مشترکی وجود دارد که نبرد علیه داعش و مقابله با ایران، مسائلی مهم و واقعی‌ هستند». به گفته رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، مایک پومپئو در عین حال بر تلاش‌های کشورش برای آن‌که عراق در زمینه انرژی به استقلال برسد، تاکید کرده‌است.

دولت ترامپ از دولت عراق خواسته است وابستگی خود به واردات گاز و برق از ایران را قطع کند. وزیر انرژی عراق اما گفته است برای افزایش تولید داخلی گاز و قطع واردات از ایران، دو سال زمان نیاز دارد.

با خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، ایالات متحده به برخی کشورها به‌طور مقطعی و محدود بە شش ماە اجازه داده‌است به خرید منابع انرژی از ایران ادامه دهند.

یک دیدگاه

  1. من دیدگاه خاصی ندارم. فقط اومدم یادآوری کنم لطفا سیلی این هفته ارتش اسرائیل به سید علی در سوریه فراموش نشود. گفتن یک بار فراموش نکنید!

Comments are closed.