مایک پومپئو گفت:اگر حکومت ایران تعهد دهد تغییرات اساسی در برخورد با مردم ایران بدهد وارد مذاکره میشویم

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا ساعاتی پس از اظهارات دونالد ترامپ در خصوص آمادگی برای  دیدار بدون پیش شرط با رهبران جمهوری اسلامی گفته است: از رویکرد رئیس‌جمهوری آمریکا در این زمینه حمایت می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه دیروز بار دیگر اعلام کرد که آماده است با رهبران ایران دیدار و گفتگو کند و هیچ پیش شرطی  هم در این زمینه ندارد.

هنوز مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی واکنشی به سخنان آقای ترامپ نشان ندادند.مایک پومپئو در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان بی سی گفت: ما پیش از این هم گفته‌ایم رئیس جمهوری خواهان دیدار با افراد است تا مسائل را حل کند.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: اگر ایرانی‌ها از خود این تعهد را نشان دهند که تغییرات اساسی در نحوه برخورد با مردم خود ایجاد می کنند و رفتار مخرب خود را در منطقه کاهش می‌دهند و بپذیرند ارزش دارد وارد توافقی شوند که واقعاً از گسترش تسلیحات هسته ای جلوگیری می کند آنگاه رئیس جمهوری گفته آماده است با آنها بنشیند و گفتگو کنند.

وی همچنین گفته است به دنبال آن نیستیم که ریال سقوط کند یا چیز دیگری. ما خواهان تغییر در رفتار آن رژیم هستیم شما نمیتوانید به ریاض موشک پرتاب کنید. نمی توانید افراد را در عراق- سوریه و حزب‌الله لبنان مسلح کنید این رفتار از ایران قابل قبول نیست. این ها تغییراتی هستند که ما به دنبال آن هستیم و امیدواریم که رژیم ایران نیز موافق باشد و رفتارش را تغییر دهد.

پیش از این نیز وزیر امور خارجه آمریکا در اواخر اردیبهشت ماه برای دستیابی به یک توافق هسته ای جدید با ایران ۱۲ شرط تعیین کرد.

شرط اول این بود که ایران باید تمامی ابعاد و مختصات برنامه نظامی- هسته ای سابق خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کند و به طور دائم و قابل راستی‌آزمایی هرگونه کار روی این برنامه را تعطیل کرده و کنار بگذارد.

یکی دیگر از این شروط وزیر امور خارجه آمریکا این بود که ایران باید به حمایت از گروه های تروریستی در خاورمیانه از جمله حزب الله لبنان و حماس و گروه جهاد اسلامی فلسطین پایان دهد.