مبادله زندانیان بین ایران و ایالات متحده تائید شد. آیا می تواند راهگشای بهبود روابط دو کشور باشد؟

ایران و ایالات متحده تائید می کنند که آزادی شهروند آمریکایی از زندان ایران، جنبه یک مبادله داشته است و ایالات متحده یک زندانی ایرانی را ازاد کرده است. پرزیدنت ترامپ آزادی مایکل وایت را نمونه آن خواند که دو کشور می توانند با هم به توافق برسند. سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که حکومت، این سرباز پیشین نیروی دریایی آمریکا را مورد بخشودگی قرار داده است و محمد جواد ظریف گفت که رژیم ایران تا هنگامی که همه زندانیان ایرانی در آمریکا آزاد نشوند، از پای نخواهد نشست.

پرسش آن است که آیا این مبادله زندانیان، ممکن است از شدت تنش در روابط دو کشور بکاهد؟ و آیا این مبادله، راه معاملات آینده را هموار خواهد ساخت؟

ترامپ در توئیتری  از آزادی مایکل وایت از ایران خبر داد ونوشت: خرسندم اعلام کنم که نظامی کهنه‌کار نیروی دریایی، که توسط ایران به مدت ۶۸۳ روز زندانی شده بود سوار بر یک هواپیمای سوئیس همین الان آسمان ایران را ترک کرد. انتظار داریم به زودی در آمریکا به جمع خانواده‌اش بپیوندد.

او افزود:‌ «من هرگز تلاش برای تضمین آزادی تمام آمریکایی‌هایی که در خارج به گروگان گرفته شدند را متوقف نخواهم کرد. متشکرم سوئیس برای کمک بزرگت!»

مقام‌های آمریکایی نیز  اعلام کردند مایکل وایت،‌ افسر پیشین نیروی دریایی ایالات متحده که از سال ۲۰۱۸ میلادی در ایران زندانی بود، آزاد شده و در راه بازگشت به کشور خود است. این در حالی که پیشتر مورگان اورتگاس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ مساله تبادل زندانی میان تهران و واشنگتن را رد کرده بود.

در این گزارش امده است که  برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، با یک پزشک به زوریخ پرواز کرده تا با وایت دیدار کند و او را به آمریکا بازگرداند.

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با تایید تبادل زندانیان، گفت: سیروس عسگری به ایران، بازگشت و همزمان با آزادی مایکل وایت شهروند آمریکایی زندانی در ایران،  مجید طاهری پزشک ایرانی‌آمریکایی نیز که متهم به نقض تحریم‌ها نیز در آمریکا شده بود نیز آزاد شده  است.

ظریف،‌ گفته است:  «ایرانی‌هایی که در آمریکا و با مسئولیت دولت آمریکا گروگان گرفته‌ شده‌اند، باید به خانه بازگردند.نیازی به دستچین کردن ندارد».

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا را تایید کرد و گفت : مایکل وایت، از مدتی قبل به دلیل شیوع کورونا از زندان به مرخصی اعزام شده و در اختیار سفارت سوییس قرار گرفته بود.

او همچنین اتهامات وارد شده به مایکل وایت را تکرار کرد و گفت: این شهروند آمریکایی “به دلیل جرایم امنیتی و نیز شکایت شاکیان خصوصی” در ایران بازداشت و به زندان محکوم شده بود اما با جلب رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی از سوی وایت، نام برده در مورد سایر جرایم خود مشمول رافت اسلامی شد و با توجه به گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود آزاد و از ایران خارج شد.

عباس موسوی به جزییات بیشتری از تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا اشاره نکرد اما تبادل را نتیجه همکاری نزدیک قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و نیز سفارت سویس در تهران اعلام کرده است.