مبارزه با کورونا در بسیاری از کشورهای اروپایی به مرز فاجعه باری رسیده، ولی اسرائیل رکورد دارد

فاجعه کورونا تا کنون در سراسر جهان دو میلیون و ششصد هزار قربانی به جا گذاشته و هنوز معلوم نیست که چه هنگام بشریت خواهد توانست آن را بکلی ریشه کن سازد. شمار مبتلایان به این ویروس مرموز در سراسر جهان از مرز ۱۲۰ میلیون نفر نیز فراتر رفته و چنین فاجعه ای در تاریخ انسان ها سابقه نداشته است.

آنچه تاسف بسیار بر می انگیزد آن است که در اکثر کشورهای جهان، واکسیناسیون شهروندان بکندی پیش می رود و اسرائیل همچنان دارای رکورد جهانی از نظر واکسینه کردن شهروندان باقی مانده است.

این واقعیت که در ایران هنوز تزریق واکسن در ابعاد عمومی آغاز نشده، شاید قابل انتظار بوده است. ولی هرج و مرجی که در کشورهای اروپایی در این زمینه حاکم است، قابل توجیه نمی باشد.

در همان حال که در اکثر کشورهای اروپایی از موج سوم کورونا خبر می رسد، که بسیار کشنده تر است، جریان واکسیناسیون بسیار بکندی پیش می رود. هم اکنون روزانه بیش از سه هزار نفر در کشورهای اروپا جان می بازند و این آمار در مورد فرانسه آنقدر افزایش یافته که همه بیمارستان ها پر شده و دولت ناچار گردیده هزاران فرد مبتلا را به بیمارستان های بلژیک منتقل سازد.

هم اکنون ایتالیا از نظر شمار فوت شدگان در راس کشورهای اروپایی قرار دارد و هر روز بیش از سیصد نفر جان خود را از دست می دهند.

در لهستان وضع وخیم تر است و شمار جان باختگان، روزانه از ۳۵۰ نفر هم فراتر می رود. شمار جان باختگان روزانه در فرانسه بیش از ۲۵۰ نفر است.

مردم اروپا از دولت هایشان انتظار دارند که روند واکسیناسیون همگانی را هرچه زودتر به انجام برسانند. ولی در کشورهای مرکز و شرق اروپا، تا کنون تنها ۶ درصد از جمعیتی که در خطر است، مورد واکسیناسیون قرار گرفته است. این روند در بریتانیا هفت برابر است. ولی در روسیه که سازنده واکسن اسپوتنیک وی معرفی شده، شمار واکسینه شدگان از یک درصد کل جمعیت بیشتر نیست.

دولت مسکو می گوید که روند تولید واکسن خیلی کند است. ولی در همان حال صدها هزار دز از این واکسن به ایران و کشورهای دیگر فروخته شده و قرار است یک کارخانه تولید اسپوتنیک وی در عربستان برپا شود.

اسرائیل برای برپایی کارخانه ای که تولید کننده انواع واکسن ها باشد، با امارات عربی متحده به توافق رسیده و قرار است میلیاردها دلار برای رسیدن به این هدف سرمایه گذاری شود.

در داخل اسرائیل، به علت آن که تقریبا همه افراد سی ساله به بالا واکسینه شده اند و در مجموع به بیش از پنج میلیون نفر از نه میلیون نفر جمعیت کشور واکسن تزریق شده، شمار جانباختگان و مبتلایان روزانه همچنان پایین می رود و سخن از آن است که در ظرف هفته ها یا ماه های آینده همه فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و بازرگانی بدون محدودیت، و یا با کمترین محدودیت از سر گرفته شود. ولی هنوز نمی توان در این زمینه با قاطعیت سخن گفت.