مبالادت تجاری ایران و اروپا ۸۰ درصد کاهش یافته است .

مرکز  آمار گمرک حکومت ایران،در گزارشی در ارتباط با کاهش مبالادت تجاری ایران و اروپا به علت تحریم های امریکا علیه حکومت ایران نوشت : ارزش صادرات کالایی ایران به کشورهای اروپایی بیش از ۹۰ درصد و ارزش واردات ایران از این کشورها بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. مجموع مبادلات میان ایران و اروپا به از ۱۰ میلیارد یورو در شش ماه نخست سال گذشته به ۲ میلیارد یورو در شش ماه نخست سالجاری کاهش یافته است.

در این گزارش امده است که صادرات کالایی ایران به ۲۸ کشور اروپایی ، در شش ماه نخست سال میلادی جاری به ۴۳۰ میلیون یورو کاهش یافت که نشان می‌دهد این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته  دستکم ۹۳ درصد کاهش یافته است.

هم چنین از سوی دیگر، صادرات اتحادیه اروپا به ایران نیز به کمتر از نصف مدت مشابه سال قبل رسیده است. صادرات اتحادیه اروپا به ایران در نیمه اول سال گذشته  بالغ بر ۵ میلیارد و ۵۷ میلیون یورو بود که این رقم نسبت به  مدت مشابه سالجاری به ۲ میلیارد و ۱۴۰ میلیون یورو کاهش یافته است.

در این گزارش  نوشته شده  است که ارزش متوسط صادرات ماهانه ایران به ترکیه طی هفت ماهه نخست سالجاری ، حدود ۴۰۳ میلیون دلار بوده است که نسبت به متوسط صادرات ماهانه ایران به این کشور در سال گذشته حدود ۳۰ درصد افت کرده است.

به گفته کارشناسان خبر ی، تراز تجاری کالایی ایران و ترکیه با احتساب نفت خام در کمتر از سه ماه  به علت  عدم استفاده از توافقات تجارت ترجیحی با کشور ترکیه و هم چنین اعمال تحریم‌های مجدد آمریکا علیه ایران با کاهش بی‌سابقه صادرات ایران به ترکیه  مواجه شد که این امر به نفع ترکیه مثبت شده است.

در ادامه این گزارش امده که وزن صادرات کالایی بدون نفت خام از دوماه گذشته تاکنون   به ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسید  که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۴ درصد رشد داشته است و قیمت ارزی کالاهای صادراتی۹۸ درصد  کاهش یافته است.

همچنین واردات به ایران در حدود دو ماه پیش  به لحاظ وزنی با کاهش تقریبا ۲۳ درصدی همراه بود که  نسبت به ماه قبل به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است که این رقم در مقایسه با سال گذشته  ، بیش از ۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.