مجارستان و چند کشور دیگر، شهروندان و دانشجویان ایرانی را از بیم ویروس کورونا، اخراج می کنند

گسترش ویروس کورونا در ایران که موجب صدور آن به کشورهای همسایه نیز گردید، شماری از کشورهای جهان را ناچار ساخته شهروندان و دانشجویان ایرانی را از آن کشورهای اخراج کنند. در همین رابطه خبر رسید که با وجود اعتراض وزارت خارجه جمهوری اسلامی، پلیس آن کشور ، ۱۴ دانشجوی ایرانی را از  این کشور به دلیل “نقض دستورالعمل‌های بهداشتی وضع شده برای جلوگیری از شیوع کرونا” اخراج کرد.

وزارت کشور مجارستان در بیانیه‌ای گفته‌ بود دانشجویان ایرانی که در بیمارستان سنت لاسلو بوداپست قرنطینه شده بودند، اتاق‌های خود را ترک کرده و با کادر پزشکی رفتار تندی داشته‌اند.

در گزارش دیگری نیز آمده که هواپیمای شرکت هوایی ماهان ۱۸۸ نفر از شهروندان ایرانی را از روسیه به تهران انتقال داده است.

و اما چین در تلافی به سخنان معاون وزیر بهداشت حکومت از پرواز هواپیمای حامل کالاهای مورد نیاز درمان کورونا به ایران جلوگیری کرد.

محمد کشاورز زاده سفیر ایران در پکن، در این باره گفت:  مردم چین، پس از اظهار نظر سخنگوی وزارت بهداشت درباره این کشور، در فضای مجازی به ایران ناسزا می‌گویند، بطوریکه یکی از پروازهای حامل کالاهای مورد نیاز دچار مشکل مجوز پرواز شد و کار به جایی رسید که پرواز لغو شود اما با پیگیری سفیر ایران مجوز پرواز دوباره صادر شد.

در شبکه های اجتماعی نوشته اند ایران و سراسر جهان را به کورونا مبتلا کرده اند ان وقت به انسان بدهکار هم شده ایم . حکومت ایران که در خوش خدمتی به چین سنگ تمام گذاشته دیگر چرا با جمهوری اسلامی قهر می کنند.

محمد جواد ظریف نیز با انتشار پیامی به زبان چینی از آنان عذرخواهی کرده و نوشته:  خرسندم که دوباره با دوست قدیمی خود، وانگ یی وزیر امور خارجه چین صحبت کردم. ما درباره مسائل مشترک همچون مقابله با اپیدمی جدید (شیوع ویروس کرونا)، تقویت مشارکت جامع راهبردی میان دو کشور و روند صلح در افغانستان تبادل نظر کردیم.

و بالاخره اینکه حکومت ایران هیچگاه بشار اسد را تنها نمی گذارد و به بذل و بخشش خود به سوریه ادامه می دهد.صادرات نفت ایران به سوریه در میانه بحران اقتصادی افزایش یافته است.

سوریه طی نه سال جنگ داخلی که تقریبا همزمان با تحریمهای غرب علیه ایران آغاز شد، همواره محموله‌های نفتی از ایران دریافت کرده، اما آمارهای جدید حاکی از اوج‌گیری تحویل نفت ایران به این کشور است.