مجتبی ذوالنوری که خواستار هزار باره اعدام برای روحانی شد، اکنون  تاکید می کند که رئیس جمهوری باید استیضاح شود

آخوند پاسدار مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اعلام کرد که طرح استیضاح روحانی را ۴۴ نماینده امضا کرده و ۱۱ نفر امضای خود را پس گرفته‌اند.

پاسدار آخوند مجتبی  ذوالنوری،  جانشین نمایندهٔ ولی‌فقیه در سپاه پاسداران روحانی و نماینده مجلس در دوره های دهم و یازدهم بوده و  هم‌اکنون به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی فعالیت می‌کند.

ذوالنوری  در توییتر نوشته بود : «اگر برای توجیه مذاکره با آمریکا ، علت صلح امام حسن با معاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکر می‌کنید امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و  مجازات شما راضی نمی‌شوند».

مجتبی ذوالنوری افزوده بود با منطق روحانی، رهبر حکومت  باید دستور دهد «هزار بار» روحانی را اعدام کنند «تا دل مردم عزیز راضی شود».

این در حالی که هشت ماه به پایان ریاست جمهوری روحانی باقی نمانده و معمولا رهبر حکومت توصیه نمی کند که با توجه به شرایط کنونی روحانی برکنار شود

عبدالله رمضانزاده، سخنگوی دولت محمد خاتمی، در واکنش به سخنان ذوالنوری گفته است : «می‌خواهید بدانید نظر مردم ایران راجع به مذاکره چیست؟ موضوع را به رفراندوم بگذارید تا معلوم شود مذاکره خدمت است یا خیانت».

علی مطهری، نایب‌رییس سابق مجلس، نیز گفته است  که مخالف مذاکره با آمریکاست اما «اظهار نظر هر ایرانی خصوصا رییس‌جمهوری در این مورد باید آزاد باشد و نباید موجب توهین و تهدید شود».

حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی نیز گفته است:‌ «استیضاح حق اکثریت قاطع مجلس است اما ایجاد تزلزل در حاکمیت،تضعیف دولت در زمان جنگ اقتصادی،نخ دادن به هر دو نامزد انتخاباتی آمریکا برای کوتاه نیامدن در برابر دولت فعلی ایران و تعویق هرگونه رفع یا کاهش تحریم‌ها تا استقرار دولت بعدی در ایران از وظایف نماینده‌ای با ۲۰۴ هزار رای نیست».

روحانی پیشتر دلیل صلح امام سوم شیعیان با معاویه را خواست «اکثریت قاطع جامعه» ذکر کرده  بود. که این سخنان با  واکنش تعدادی از نمایندگان اصولگرای مجلس از جمله احمد امیرآبادی، حسن شجاعی و مجتبی رضاخواه روبرو شد.

روزنامه کیهان نیز در تیتر یک خود خطاب به روحانی نوشت که «صلح امام حسن نتیجه خیانت خواص بود».

دیگر رسانه‌ها ی تندرو وابسته به علی خامنه ای سخنان روحانی را مرتبط با مذاکره با آمریکا دانستند.

علی خامنه ای که خود را رهبر حکومت اسلامی می نامد،  پیش از این اعلام کرده بود که مذاکره با آمریکا ممنوع است.

آگاهان امور در این باره می گویند: تندروهای  حکومت از این اقدام دو هدف را دنبال می کنند یکی اینکه افکار مردم را از بحران کنونی منحرف کنند و دوم اینکه تمام گناهان را بر گردن روحانی می اندازند تا خامنه ای را مبرا کنند و انتقاد را از او دور سازند این در حالی که تمامی سایت های بانکی  و پولی و تسلیحاتی  رژیم توسط خامنه ای تعیین می شود و اوست  که آتش نزاع با امریکا را دامن زد و موجب تحریم ها شد و روحانی همانطور،  محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین  گفته بود تدارکچی بیش نیست