مجتبی ذوالنور با نادیده گرفتن اظهارات خامنه ای، می گوید که راه مذاکره در قالب برجام باز است

رئیس جدید کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مجتبی ذوالنور گفت:  راه مذاکره باز است اما آمریکا باید بداند که این گفت‌وگو در قالب برجام انجام می‌شود و اگردولت  کوتاه بیاید مجلس مقابل اومی‌ایستد و مانع از انجام این کار می‌شود.

سپاهی ذوالنور، در دنباله سخنان خود، در عین حال گفت:  « در صورتی که آمریکا به برجام بازنگردد، تحریم‌‌ها را لغو نکند و نخواهد در قالب ۱+۵ با ایران مذاکره کند، حکومت ایران حاضر به گفت‌وگو نخواهد شد، در صورتی هم که دولت کوتاه بیاید مجلس مقابل دولت می‌ایستد و مانع از انجام این کار می‌شود».

سپاهی ذوالنور افزود: « حسن روحانی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز گذشته (یکشنبه) تماس تلفنی داشت حکومت که از گفت‌وگو فرار نمی‌کند و هیچ وقت باب گفت‌وگو را نمی‌بندد یا به آن بسته هم نگاه نمی‌کند، راه گفت‌وگو باز است اما ما کارهایمان را معطل گفت‌وگوها نمی‌گذاریم، اینکه وزارت خارجه و دولت دست روی دست بگذارند و اقدام تقابلی را منوط به نتایج مذاکرات کنند، اشتباه است».

وی گفت که «ما تا دیروز کاری انجام نمی‌دادیم و منتظر نتایج مذاکرات با اروپایی‌ها بودیم اما امروز اقداماتی که در گام دوم تعریف شده را عملی خواهیم کرد».

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر این کشور بخواهد پیشران هسته‌ای بسازد میزان غنای اورانیوم از ۳/۶۷ درصد تا بالای ۹۰ درصد خواهد بود.

حکومت ایران دیروز(یکشنبه) اعلام کرد که در واکنش به برآورده نشدن انتظاراتش در برجام، نقض تعهد خود درباره محدودیت سطح‌غنی‌سازی تا سطح ۳/۶۷ درصد را کنار خواهد گذاشت و در گام‌های بعدی راکتور اراک را احیا خواهد کرد.

سپاهی ذوالنور گفت:اگر طرف‌های توافق هسته‌ای ایران به تعهدات خود برای مدرن‌سازی این راکتور عمل نکنند، ایران آمادگی «ادامه تکمیل این رآکتور را به صورت باز طراحی شده داشته و حتی می‌تواند تکمیلی رآکتور قدیمی را در دستور کار قرار دهد.»

پیشتر عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه حکومت ایران گفته بود: «در دو ماه گذشته پیشرفت‌های خوبی شده والان چون خوب بوده به این روند زمان می‌دهیم.»