دستور رئیس جدید قوه قضائیه: اعضای بدن محکومین را می توان برای پیوند، قطع کرد

تصویب یک قانون جنجالی در زمینه پیوند اعضای محکومان به اعدام در ایران، نگرانی هایی را نسبت به ایجاد یک بازار پررونق در این زمینه به وجود آورده است

در تهران فاش شد که قوه قضائیه دستوری صادر کرده که به نهادهای امنیتی رژیم اجازه می دهد به یکی از شنیع ترین اقدامات ضد بشری دست بزنند و عضوهای سالم محکومین به مرگ را پیش از اجرای حکم از بدنشان جدا کنند تا در بدن دیگران پیوند دهند.

رییس جامعه جراحان ایران در اعتراض به این رفتار ضدبشری، از رییس دستگاه قضائی خواستار شد که این ماده باطل گردد و رژیم مرتکب چنین جنایتی نشود.

تصویب یک قانون جنجالی در زمینه پیوند اعضای محکومان به اعدام در ایران، نگرانی هایی را نسبت به ایجاد یک بازار پررونق در این زمینه به وجود آورده است.

دکتر ایرج فاضل، رییس جامعه جراحان ایران، در نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضائیه حکومت ، به استفاده از اعضای بدن محکومان به اعدام برای پیوند عضو شدیدا اعتراض کرد و خواستار حذف این ماده از قانون جدید شد.

دکتر فاضل در این نامه نوشت: «ماده ۴۷ آئین‌نامه اجرای احکام کیفری، مبنی بر استفاده از اعضای بدن محکومان به اعدام به هر شکل و با هر پیش زمینه‌ای موجب نگرانی و تشویش خاطر گسترده جامعه پزشکی و به ویژه جراحان و پزشکان شریفی شده است که عمری را برای اعتلای پزشکی مملکت و رفع نیاز‌های مردم مصروف داشته‌اند».

در گزارش های پیشین،  از ابلاغ آیین‌نامه جدید اجرای حدود و قصاص از سوی رییس قوه قضائیه سخن گفته شده بود.

این آیین‌نامه ۴۰ روز پیش  به تصویب ابراهیم رییسی رسیده و از آن تاریخ لازم الاجرا شده است.

در ماه ۴۷ این آیین‌نامه آمده است: «چنانچه محکوم داوطلب اهدای عضو پیش یا پس از اجرای مجازات اعدام باشد و مانع پزشکی برای اهدای عضو موجود نباشد، قاضی اجرای احکام کیفری طبق دستورالعملی اقدام می‌نماید که ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این آیین‌نامه توسط معاونت حقوقی قوه قضائیه با همکاری وزارت دادگستری و سازمان پزشکی قانونی کشور تهیه شده و به تصویب رییس قوه قضاییه می‌رسد.»

بسیاری از سران قضایی حکومت  به استقبال از این ماده از آیین‌نامه جدید اجرای حدود و قصاص آن را «تحول بزرگی» خواندندو اظهار داشتند که با «توجه و متناسب با نیازها، مقتضیات و ضروریات جامعه اکنون از مرگ یک انسان افراد دیگری منتفع خواهند شد».

اما در مقابل این تفکر اکنون رییس جامعه جراحان ایران معترض شده و می گوید : «استفاده از اعضای بدن محکومین به اعدام سابقه بسیار ناخوشایند، مذموم و به شدت نقدپذیر دارد و نه تنها کمک چندانی به نیازمندان نخواهد کرد بلکه آبروی احترام‌برانگیز پدیده پیوند اعضاء را که با صرف عمر، مجاهدت و فداکاری گروه پزشکی از پزشکان این مملکت کسب شده است به شدت تهدید و زیر سوال خواهد برد.»

دکتر ایرج فاضل «یکی از پایه‌گذاران پیوند اعضاء در ایران است و  ضمن اعتراض شدید به این موضوع اعلام کرده که «شخصا هرگز حاضر به استفاده از این شیوه مذموم نخواهم بود و مطمئنم بسیاری از همکاران شریف و بلند آوازه‌ام نیز در چنین احساسی شریک می‌باشند».

شاید نگرانی رییس جامعه جراحان ایران از این ماده قانونی بی دلیل نیست چرا که  ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد اعدام‌ها در آن صورت می‌گیرد.و بر اساس آخرین گزارش‌ها، در شش‌ماهه نخست سال ۲۰۱۹، دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران یا در ملاءعام اجرا شده است.

8 دیدگاه‌

 1. رژیم خمینی یک رژیم اهریمنی به معنای واقعی کلمه است. از این اهریمن زادگان بیش از این نمیتوان انتظار داشت.
  رذالت آخوند حد و مرزی ندارد.

 2. از این پس بیگناھان را برای پیوند اعظایِ بدن به آخوندھای پیر و یا بیمار خواھند کُشت۰ شاید یک بازارِ سیاہ برای درآمد زایی دولت با این کار شیطانی ایجاد شود۰ سازمان ملل باید رژیم جلاد را محکوم کند۰

 3. درود. به این ترتیب و با استناد به این حکم ظالمانه، از این پس صف نوبت دریافت عضو پیوندی از بین خواهد رفت و در عوض صف افراد منتظر اعدام تشکیل و طویل خواهد شد. احتمالا از این به بعد شاعد جوانگرایی خاصی در سن افراد اعدام شده خواهیم بود تا رژیم بتواند هم مخالفانش را سرکوب نماید و هم دلالی اعضای بدن را به خوبی تحت لابی و مافیای خود درآورد.

 4. یادم می‌آید چند سال پیش در تلویزیون جمهوری ولایت وقیح یک سریالی پخش می‌شد به نام ” چشمان آبی زهرا ” که درباره یک سیاستمدار اسرائیلی بود که فرزندش نابینا بود و دستور داده بود از یکی از شهرک‌های فلسطینی نشین یک دختر چشم آبی پیدا کنند تا چشمان او را در آورند و به چشمان کودک نابینای خودش پیوند بزنند . برای ما یهودی‌ها و خیلی از مردم دیگه که واقعیت را می‌دانستند این سریال بسیار عذاب آور بود ولی خوب در دستگاه دروغ پراکنی رژیم ولایت وقیح این مسائل عادی است . چند سال بعد پرونده قاچاق اعضای بدن که پشت آن چند مسئول جمهوری اسلامی بودند لو رفت و با وقاحت تمام دوباره پای اسرائیل را وسط کشیدند . گرچه دست مزدوران جمهوری اسلامی برای مردم ایران باز شده و همه میدانند که سپاه پاسداران به وسیله حزب‌الله قاچاق مواد مخدر و اعضای بدن میکند ولی با تصویب این قانون برای دسته از افرادی که خودشان را به خواب زده بودند هم مشخص شد که جنایت ، فساد ، جرائم بسیار خطرناک و کثیف در ذات مزدوران جمهوری اسلامی است . اینها به معنای کلمه کثافت هستند . اعمال غیر اخلاقی در وجود این کثافت‌ها موج میزند .

 5. اصلا خود مجازات اعدام غیر قابل قبول، غیر بشری و شنیع است.

  اینکه این جنایت باعث میشود که چقدر انسان‌های سالم و بیگناه به قتل برسند ، بماند.

  کل این بحث غیر قابل قبول است.

  من را یاد آزمایش نازی‌ها روی یهودیان می‌‌اندازد. دکتر‌هایی‌ که این کار رو انجام بدهند هم مثل منگله هستند و در فردای ایران باید محاکمه و محکوم بشوند.

  باید با تمام قوا سعی‌ در جلو گیری این جنایت کرد.

  شرم ، تهوع ، انزجار، خشم را با تمام وجود حس می‌کنم.

  داروسازی از کلن

Comments are closed.