مجلس به ظریف به علت تلاش اش برای برجام  کارت زرد داد

به گزارش خبرگزاری ملت وابسته به مجلس حکومت، محمدجواد ظریف، پس از حضور در مجلس و پاسخ به سوالات نمایندگان جواد کریمی قدوسی و فرهاد بشیری در باره تلاش اش در برجام، دو کارت زرد گرفت.

در این گزارش آمده است که در رای‌گیری‌های جداگانه‌ای که پس از پاسخ ظریف به این سوالات برگزار شد، اکثریت مجلس به پاسخ‌های ظریف رای منفی دادند.

کریمی قدوسی پرسیده بود که علت تلاش وزیر خارجه برای مذاکره به آمریکا “سه هفته” پس از کشته شدن قاسم سلیمانی چه بود.

ظریف در پاسخ گفت  که به دستور خامنه ای این کار را کرده است  و تاکید کرد که  ملاقاتش با یک مقام آمریکایی، «یک سال و نیم قبل» از کشته شدن سلیمانی بوده و “برای آزاد کردن یک سلیمانی دیگر” صورت گرفته است.

ظریف در ادامه  از مسعود سلیمانی، محقق ایرانی نام برد که به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا در این کشور زندانی بود و در آذرماه سال گذشته با ژیو وانگ، آمریکایی بازداشتی در ایران، مبادله شد.

وزیر خارجه حکومت ایران  درباره عکس یادگاری‌اش با میکی برگمن، افسر پیشین اسرائیل نیز گفت: «فردی که از طرف آمریکا می‌خواست در این زمینه مذاکره کند و ما از او استفاده کنیم، آقایی را همراه خودش آورد که بعدا معلوم شد این آقا ۱۰ سال قبل از آن در اسرائیل بوده است. او را نمی‌شناختیم و خبر نداشتیم ما فقط طرف ملاقات کننده را می‌شناختیم و آن آقا فقط یادداشت برمی‌داشت و بعد هم عکسی با من گرفت».

ظریف در ادامه تاکید کرد که «مجبور» است با آمریکایی‌ها مذاکره کند، و گفت: : «یک روز جلو کری “وزیر خارجه پیشین آمریکا”نماز خواندم وقتی نماز تمام شد به او گفتم می‌دانید برای چرا اینجا نماز خواندم برای اینکه به خودم یادآوری کنم که قدر قدرت خداست تو نیستی. روش ما در مذاکره با آمریکا این بوده است».

در ادامه یکی از نمایندگان از ظریف پرسید: «دیپلماسی اقتصادی در این دوران بسیار مهم است، اما چرا از سوی وزارت امورخارجه خیلی جدی گرفته نمی‌شود و از این ظرفیت عظیم خیلی استفاده نمی‌گردد؟»

ظریف نیز  پاسخ داد: «طی هشت سال گذشته تلاش شد که جهت‌گیری وزارت خارجه از سیاسی و امنیتی به سمت جهت‌گیری اقتصادی در کنار اقدامات سیاسی و امنیتی تغییر یابد».

او اضافه کرد: «تاکنون اقدامات وزارت خارجه در حوزه اقتصادی ناموفق نبوده، اما به موفقیت مورد نظر نیز دست نیافته‌ایم».

ظریف درباره پیشنهاد محمدباقر قالیباف، رییس مجلس که  خواستار تغییر نام وزارت خارجه ایران به «وزارت امور خارجه و تجارت بین‌الملل» شده، گفت:  برخلاف قالیباف «اعتقاد ندارم که روابط اقتصادی خارجی به وزارت خارجه محول گردد چون وزارتخانه این توانایی را ندارد».

وزیر خارجه ایران تاکید کرد: «وزارت امور خارجه مسئولیت روابط خارجی را در اختیار ندارد، بلکه مسئول سیاست خارجی است و نقش تسهیل‌گر را ایفا می‌کند».