مجلس حکومت ایران به محل انتقال و شیوع کورونا تبدیل شده است 

شبکه خبری ایران اینترنشنال با انتشار سندی در این باره نوشته است که وضعیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی  در مجلس «‌فاجعه‌بار» است

در این سند که نامه رییس کمیسیون بهداشت مجلس به رییس مجلس است نشان می‌دهد که او با هشدار درباره وضعیت «حاد» کمیسیون‌ها از رعایت دستورالعمل های  بهداشتی، بر ضرورت برگزار نشدن جلسه مشترک با مقام‌های وزارت بهداشت به دلیل احتمال انتقال ویروس تاکید کرده است.

حسینعلی شهریاری در نامه خود به محمد باقر قالیباف  نوشته است : وضعیت بسیار نگران کننده است و خواستار اقدام فوری در این‌باره شده است.

او در این نامه که تاریخ ۱۹ مرداد روی آن درج شده، اعلام کرده که در مجلس «عزم لازم و جدی» برای اجرای سیاست‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی کورونا وجود ندارد و اجرا نشدن این سیاست‌ها باعث «تسری» بیماری در مجلس و فوت یکی از نمایندگان شده است.

عیسی جعفری نماینده بهار و کبودرآهنگ روز ۲۳ تیر به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند. پیش از تشکیل مجلس نیز فاطمه رهبر منتخب تهران و علی رمضانی منتخب آستانه اشرفیه جان باخته بودند. تاکنون خبر ابتلای ۱۵ نماینده مجلس به کرونا منتشر شده است.

رییس کمیسیون بهداشت مجلس در نامه خود تاکید کرد که ادامه این وضعیت «شرایط سخت‌تری را فراهم و صدمات جبران‌ناپذیری» را به وجود خواهد آورد.

او نوشته که شرایط برگزاری جلسات کمیسیون‌های مجلس «وضعیت حادتری» نسبت به صحن علنی دارد و به دلیل «محدودیت فضا، عدم جابه جایی هوا» و موارد دیگر، امکان اجرای پروتکل‌های بهداشتی وجود ندارد.

شهریاری، نوشته است: اگر کمیسیون‌ها از مقام‌های دولت برای شرکت در جلسات خود دعوت کنند، «فاجعه مذکور» به دلیل عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به مقام‌های دولتی نیز «تسری خواهد یافت».

او تاکید کرد که به دلیل این شرایط، کمیسیون بهداشت از برگزاری جلسات با حضور نمایندگان نهادهای دولتی به خصوص مقامات وزارت بهداشت «معذور است» چرا که شرکت آنان در جلسات کمیسیون «آسیب جدی» به دنبال خواهد داشت.

پیشتر نیز تصاویر متعددی از مجلس در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود که بیانگر رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی در صحن علنی مجلس بود.

حسن روحانی، نیز پیشتر با توصیه ستاد مقابله با کورونا در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت حضور نیافت و غیبت او اعتراض برخی از نمایندگان را به دنبال داشت.