مجلس طرح ممنوعیت تحصیل آقازاده ها در کشورهای مرفه خارجی را مورد بررسی قرار می دهد

یک نماینده خبر داد که  مجلس طرح ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج را بررسی می‌کند.معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست پیشین دولت و مشاور امورزنان  و خانواده و تسخیر کننده سفارت آمریکا در ایران می گوید پسرم یک رشته‌ تحصیلی را در امریکا پیدا کرده بود ، که در ایران نبود ، بسیار علاقه‌مند بود  و با CV خیلی خوبی پذیرش گرفته با زنش و با بچه‌اش برای ادامه تحصیل و زندگی ، به آمریکا رفت.

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس ، در واکنش به پیگیری  معاون قوه قضائیه که خواهان ممنوعیت تحصیل فرزندان مقام‌های حکومتی در خارج شده بود، گفت: «طرح ممنوعیت به‌کارگیری دوتابعیتی‌ها در پست‌های محرمانه در دستورکار کمیسیون است که تبصره ممنوعیت تحصیل و زندگی فرزندان مقامات در خارج را هم به آن الحاق می‌کنیم.

آخوند محمد مصدق، معاون حقوقی قوه قضائیه، نیز پیشتر دراین باره گفته بود:  اگر شرایط تحصیل و زندگی در خارج از کشور بهتر است، باید زمینه‌ای مهیا شود تا مردم هم بتواند از این امکانات استفاده کرده و فقط مختص فرزندان مسئولان نظام نباشد.

وی افزود:  «تحصیل در خارج از کشور حق مسلم همه است اما نباید از فرزندان سران مملکت باشد که اگر این چنین شد والدین آن‌ها باید استعفا دهند.»

آخوند محمد مصدق گفته بود که نماینده انقلابی آن است که در مجلس طرح عدم تحصیل فرزندان عالی رتبه نظام را مطرح کرده و از آن دفاع می‌کند تا منع شود.

این سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود:   در این طرح قید می‌کنیم که تحصیل و زندگی فرزندان مقامات در خارج از کشور ممنوع شود و در غیر این صورت، پدران آن‌ها از سمت‌شان کنار روند.

موضوع اقامت و تحصیل فرزندان مقام‌های حکومت ایران به تازه گی  در ایالات متحد نیز مورد توجه قرار گرفته است.

از دختر و داماد حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی که بیش از دو دهه است در اتریش اقامت دارند تا دختر علی لاریجانی،رئیس مجلس شورای اسلامی،فرزند معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور، و نوه محمد یزدی،رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه و عضو شورای نگهبان،پسر پاسدار حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران که در آمریکا اقامت دارند.

علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش مجلس، پیشتر گفته بود که «۳ هزار نفر از میان آمار دانشجویان ایرانی خارج از کشور را فرزندان مسئولان تشکیل می‌دهند و مجلس تا بازگرداندن تمام کسانی که با استفاده از رانت برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، تلاش خواهد کرد و این موضوع هرگز دستخوش مرور زمان نمی‌شود.»

یاآوری می شود: نمایندگان مجلس و دیگر نهادهای حکومتی نیز در سال‌های گذشته، آمار و طرح‌هایی را تحت عنوان بازگرداندن فرزندان مقام‌های حکومتی عنوان کردند اما هیچ یک در عمل به مرحله اجرا نرسید.

6 دیدگاه‌

    • با اهدای سلام خدمت تصمیم گیرندگان این طرح مهم مردمی و انقلابی.
      این بهترین طرح می‌باشد، عارضم این طرح مهم فقط و فقط میبایست توسط افرادی بررسی و اجرا شود که سالم و معتقد و اختلاس نکرده باشد و نیز خودشان هیچگونه در این زمینه ذینفع نباشند.
      بار کج به مقصد نمی‌رسد.

Comments are closed.