مجلس نمایندگان آمریکا فروش جنگ افزار های ساخت آمریکا به عربستان و امارات را ممنوع کرد

 

مجلس نمایندگان ایالات متحده با تصویب سه لایحه، فروش تجهیزات نظامی به عربستان و امارات عربی متحده  و اردن، را ممنوع کرد. مجلس نمایندگان کنگره آمریکا خواهان پایان بخشیدن به حمایت نظامی ایالات متحده نسبت به عربستان سعودی در جنگ یمن می باشد. پیشتر گفته شده بود که جمع کل اسلحه ای که عربستان قصد دارد از ایالات متحده خریداری کند، چند صد میلیارد دلار است.
منابع خبری نوشتند: حدود یک ماه قبل، پس از آن که مجلس سنای آمریکا رای به ممنوعیت فروش اسلحه و تجهیزات نظامی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی داد؛ مجلس نمایندگان آمریکا، نمایندگان حزب دموکرات و شماری از جمهوری‌خواهان مجلس در رای‌گیری‌ روز گذشته (چهارشنبه )به ممنوعیت فروش سلاح به عربستان، امارات و اردن رای مثبت دادند.
یاد آور می شود اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار دموکرات‌ها قرار دارد. ولی پرزیدنت ترامپ، از پیش اعلام کرده است که این مصوبه‌ها را وتو خواهد کرد. ارزش تقریبی این قراردادهای نظامی بیش از هشت میلیارد دلار آمریکا برآورد شده است.
سنای آمریکا نیزپیشتر با تصویب قطعنامه‌ای از دولت آمریکا خواسته بود به حمایت از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان و امارات در جنگ یمن پایان دهد. با این حال کاخ سفید، تصویب چنین قطعنامه‌ای را «غیرضروری» توصیف کرده بود و در حدود ۳ ماه پیش پرزیدنت ترامپ آن را وتو کرد.
در پایان این گزارش آمده است که نمایندگان با فروش سلاح به عربستان مخالفت کردند؛ زیرا آنها می‌توانند از سلاح علیه غیرنظامیان در جنگ یمن استفاده کنند.
برخی منابع خبری می گویند: در جریان حملات نیروهای ائتلاف، به رهبری عربستان سعودی و امارات عربی متحده، شمار زیادی غیرنظامی کشته شده است و به کارگیری تجهیزات آمریکایی در این کارزار نظامی، از سوی نیرو‌های ائتلاف، به اعتبار ایالات متحده ضربه می‌زند.
در همین رابطه، محمد جواد ظریف به شبکه تلویزیون سی ان ان آمریکا گفت: فروش جنگ‌افزار نظامی به کشورهای عربی هم‌پیمان با آمریکا منطقه خلیج فارس را بیش از موشک‌های ایران به خطر می‌اندازد. او همچنین در واکنش به خواستۀ ایالات متحده، در مورد متوقف ساختن برنامه های موشکی رژیم ایران گفت: «باید بدانید برنامه‌های موشکی تولید تجهیزات نظامی جزو خطوط قرمز حکومت ایران و غیرقابل مذاکره است».