مجمع تشخیص مصلحت نظام، با پیوستن ایران به معاهده علیه تروریسم و پولشویی عملا مخالفت ورزیده است

پس از ماه ها انتظار ، یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در باره پاسخ  این مجمع به معاهدات بین المللی ضد پولشویی و در مبارزه با تروریسم، موسوم به FATF گفت  : مجمع در مورد لوایح مربوط به FATF تصمیم‌گیری کرده و نتیجه این تصمیم برای دولت مثبت نبوده است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیح شفاف و قاطعی در باره نتیجه گیری و تصمیم خود نداده است .

شماری از سیاستمداران حکومت ایران بارها هشدار داده اند که نپیوستن به این معاهده بین المللی، اقتصاد تحریم شده ایران را با ضربات مرگبار روبرو خواهد ساخت.

مصطفی میرسلیم گفت : مشکلات مربوط به این لوایح از سوی مجمع تشخیص مصلحت  پیشتر با دولت در میان گذاشته شده و اعضای دولت هم تا حدود زیادی آنها را پذیرفته‌اند.

وی افزود : نتیجه این بررسی‌ها هم برای دولت و هم برای نمایندگان مجلس شرح داده شده و تصمیم‌گیری نهایی هم برای آنها مشخص شده است.

FATF یا گروه ویژه اقدام مالی  پیشتر تا ماه فوریه به ایران فرصت داده تا دو لایحه پالرمو و CFT را تصویب و اجرایی کند. در غیر این صورت ایران دوباره به لیست سیاه این گروه باز می‌گردد.

لایحه پالرمو کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و لایحه CFT کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم است.

مصطفی میرسلیم گفته است: “ما از نظر شفافیت‌مالی، منع استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی و مقابله با فعالیت‌های تروریستی هیچ مشکلی برای پیوستن به میثاق‌ها نداریم و با پالرمو نیز اصلا مشکلی نداریم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته که “جمهوری اسلامی بعضا قوانین خیلی بهتری” نیز در این زمینه‌ها دارد اما “پیوستن به این میثاق نامه‌ها تبعاتی دارد و این تبعات در شرایط تحریم، کارها را سخت‌تر خواهد کرد”.

وی به  دولت هشدار داده تا “در تله اف.آی.تی.اف” نیفتد زیرا به نظر او “پشت این ابزارها آمریکا قرار گرفته که سعی می‌کند از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی استفاده کند تا ایران در تنگنای بیشتر قرار دهد”.

گفته شده است که الحاق ایران به دو کنوانسیون پالرمو و سی‌اف‌تی در مجلس شورای اسلامی ایران تصویب شده اما شورای نگهبان آن را رد کرده است و به همین دلیل برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است.

از سویی تندروهای حکومت ایران  پیوستن به این لوایح را به معنای پایان گرفتن ارسال کمک مالی رژیم  به گروه‌های شبه نظامی متحد جمهوری اسلامی از جمله حماس و حزب‌الله قلمداد کرده و با آن مخالفت می‌کنند.و از سوی دیگر دولتی‌ها موافق تصویب این لوایح هستند و آن را به نفع اقتصاد کشور می‌دانند.

یک دیدگاه

  1. پس ما درست میگفتیم که برای چهل سال این اخوندها مانند زالو خون مردم ایران را مکیده اند که خرج تروریستهای داعشی و حزب الله و غیره بکنند و بقیه اش را هم به نام فک و فامیلهایشان در این بانک و در ان بانک ذخیره کنند. اخه دزد و کلاش که شاخ و دم نداره اما عمامه و یا یقه ی گرد را حتما داره!

Comments are closed.