محافل خبری، از قول نزدیکان نتانیاهو: بنی گانتس رهبر آبی و سفید و فرمانده اسبق ارتش اسرائیل، لیاقت نخست وزیری ندارد»

برخی رسانه های اسرائیلی، از قول محافل نزدیک به بنیامین نتانیاهو در حزب لیکود گفتند که وی در یک نشست غیرعلنی و در گفتگو با شخصیت های برجسته حزبی، از جمله گفته است که ایمان دارد که بنی گانتس  رهبر حزب ابی و سفید لیاقت احراز مقام نخست وزیری را ندارد و اگر او (نتانیاهو) این سمت را به گانتس منتقل سازد امنیت و آینده کشور به خطر خواهد افتاد.

با آن که بسیاری از رهبران لیکود نیز این ارزیابی را تایید می کنند، ولی مخالفان نتانیاهو می گویند که این ادعا، پیش درآمد خودداری از انجام تعهد وی در مورد واگذاری پست نخست وزیری به گانتس می باشد.

آن ها می گویند که نتانیاهو به هر شیوه ممکن دست می اندازد تا همچنان در مقام نخست وزیر باقی بماند، زیرا اگر این مقام را از دست بدهد، باید طبق قوانین اسرائیل، تا پایان نتایج محاکمه خود، از عضویت در دولت محروم شود.

تحلیلگران بی طرف اسرائیلی نیز تایید می کنند که گر چه ژنرال ذخیره بنی گانتس در مقام ریاست ستاد کل ارتش اسرائیل، یک نظامی برجسته بود، ولی در مدتی که وارد سیاست کشور شده و رهبری حزب آبی و سفید را به دست گرفته، چندان درخشان عمل نکرده است.

بنی گانتس که ماه های دراز، در کابینه ائتلافی راه سکوت در پیش گرفت و کوشید خشم خود را از وعده شکنی و ترفندهای نتانیاهو پنهان سازد، از هفته گذشته، هنگامی که مسلم گردید اسرائیل به سوی یک دور دیگر از انتخابات زودهنگام پیش می رود، در یک سخنرانی پارلمانی، نتانیاهو را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گله کرد از این که نخست وزیر، او را در جریان امور کشور نمی گذارد.

گرچه عنوان رسمی گانتس، علاوه بر وزیر دفاع، جایگزین نخست وزیر نیز هست، ولی نتانیاهو جریان عادی سازی روابط با امیرنشین ها و موارد حساس دیگری را از گانتس پنهان داشته بود تا همه موفقیت ها را به حساب خود بنویسد.

تحلیلگران اسرائیلی گفتند: اگر نتانیاهو واقعا باور دارد که گانتس فاقد لیفات های لازم برای مقام نخست وزیری است، پس چرا پیمان انتقال قدرت به او را امضا و تایید کرده بود.

علیرغم آن که پست وزارت خارجه اسرائیل نیز به دست شخصت شماره دو حزب آبی و سفید، ژنرال نیروهای ذخیره گبی اشکنازی سپرده شده، ولی نتانیاهو او را نیز از هرگونه دخالتی در پیشبرد روند صلح با امارات و تماس های سیاسی که در این زمینه انجام می گرفت، بی اطلاع گذاشت و هنگامی که قرار بود هیئتی از جانب اسرائیل برای امضای قرارداد صلح در حضور پرزیدنت ترامپ به واشنگتن برود، نتانیاهو به گانتس یا اشکنازی برای حضور در این آیین اجازه سفر نداد.

در مورد کورونا نیز، رهبران حزب آبی و سفید نتانیاهو را به شماری از اشتباهات متهم می سازند.

با توجه به آن که برگزاری انتخابات زودهنگام به یک امر غیرقابل بازگشت مبدل شده، نزدیکان نتانیاهو می گویند که وی می کوشد تاریخ انتخابات را به شیوه ای تعیین کند که چند روزی پس از رسیدن واکسن ضد کورونا ساخت کارخانجات فایزر به اسرائیل باشد، تا از این امر نیز بتواند بهره برداری سیاسی کند. مقامات لیکود به این ارزیابی واکنشی نشان نداده اند.