محاکمه نتانیاهو، امروز، همزمان با آغاز به کار دولت جدید اسرائیل، در دادگاه اورشلیم آغاز می شود

برای نخستین بار در تاریخ دموکراسی اسرائیل، فردی که در مقام نخست وزیری خدمت می کند و در اوج قدرت و حتی محبوبیت قرار دارد، روی نیمکت متهمین می نشیند و باید به موارد اتهامی، در برابر سه قاضی پاسخ دهد و از خود دفاع کند.

نخستین جلسه دادگاه، بعد از ظهر امروز (یکشنبه) و ساعتی پس از پایان نخستین جلسه هفتگی هیات دولت جدید اسرائیل برگزار می شود. دولت جدید، با عضویت حزب آبی و سفید، پس از یک سال و نیم بحران سیاسی، شروع به کار می کند که نخستین جلسه آن همزمان با روز آغاز محاکمه نتانیاهو می باشد.

دادستان اسرائیل پس از چند سال بررسی و تحقیقات، و انجام بازپرسی های طولانی از بنیامین نتانیاهو و ده ها تن دیگر، به پرونده علیه نخست وزیر تهیه دیده و در یک کیفرخواست گنجانیده است و گفته می شود که یک محاکمه بسیار طولانی در پیش است.

نتانیاهو در پرونده نخست به دریافت منظم و ماهانه سیگار برگ و مشروبات گران قیمت از دو سرمایه دار متهم است. او می گوید این افراد دوستان او بوده اند و هدیه گرفتن از نظر قوانین اسرائیل جرم محسوب نمی شود. ولی در کیفرخواست آمده است که منظم بودن اهدای این بسته ها و مبلغ کلانی که صرف تهیه آن ها شده، نوعی سوء استفاده از قدرت و برخلاف قوانین کشور است که به موجب آن کارمندان دولت حق دریافت هدیه ندارند و یا آن که هدیه باید به میزان کم و با اطلاع مقامات بالاتر باشد.

نزدیکان نتانیاهو می گویند که او در ازای دریافت سیگار و مشروب، هیچ امتیازی به آن دو تن نداده است. دادستانی نیز نتوانسته است در این زمینه مدارک و یا شواهدی بیابد. در این پرونده، نتانیاهو به سوء استفاده از قدرت متهم شده است.

پرونده دوم، موسوم به دو هزار، نتانیاهو را متهم می سازد که به صاحب روزنامه یدیعوت اخرونوت که پرتیراژترین روزنامه کشور است قول داده که اگر از انتشار گزارش های منفی درباره نتانیاهو و همسرش خودداری ورزد، وی اقدام خواهد کرد که روزنامه “ییسرائیل هیوم” که رقیب یدیعوت اخرونوت محسوب می شود و برایگان بین مردم توزیع می گردد، محدودیت هایی را بپذیرد. اتهام نتانیاهو در این مورد نیز سوء استفاده از قدرت است.

اتهام دیگری که در پرونده موسوم به چهارهزار مطرح گردیده، واگذار کردن شرکت مخابرات اسرائیل با نام اختصاری بزک به یک سرمایه گذار خصوصی به بهای نازل می باشد. در این مورد نیز خریدار این شرکت سرمایه داری است که همچنین صاحب یک سامانه خبری پرقدرت نیز می باشد و او قول داده بود که از انتشار گزارش های منفی درباره خانواده نتانیاهو جلوگیری خواهد کرد.

در کیفرخواست، نتانیاهو متهم گردیده که به موجب این پرونده، او رشوه خواری کرده است. اتهام رشوه، یکی از وخیم ترین اتهامات در اسرائیل محسوب می شود و اگر نتانیاهو به ارتکاب آن محکوم شود مجازات چندین سال زندان برای او تعیین خواهد کرد.

نتانیاهو از روز نخست همه این اتهامات را انکار کرده و خود را کاملا بی گناه دانسته و گفته است که هیچ اقدام غیرقانونی انجام نداده است.

نتانیاهو از چهار سال پیش که این اتهامات عنوان گردید، پیش از آن که به تحقیقات خوانده شود گفته بود: «آن ها چیزی نخواهند یافت، زیرا چیزی برای یافتن وجود ندارد».

ولی مقامات حقوقی و قضایی اسرائیل پس از چند سال تلاش به مدارک و قرائنی دست یافتند که از دیدگاه آنان می تواند جرم را در دادگاه اثبات کند.

شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال، در برنامه خبری شب گذشته خود (شنبه) گفتگویی با منشه امیر درباره این محاکمه به عمل آورد که آن را می شنویم