محسنی‌اژه‌ای برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور چراغ سبز نشان داد؛ آمریکا برای سفر به ایران، هشدار داد

در حالیکه محسنی اژه‌ای، رئیس جدید قوه قضائیه رژیم ایران، در جلسه صبح دیروز (دوشنبه ۱۸ مرداد) شورای عالی قوه قضائیه، گفت “هیچ ایرانی که تبعه ایران و اکنون در خارج از کشور است، ممنوع‌الورود نیست و منعی برای بازگشت به کشور ندارد”، آمریکا در مورد خطرات سفر به ایران، دوباره هشدار داد.

محسنی‌اژه‌ای در جلسه دیروز گفت: «اتفاقاً مواردی هست که اگر این افراد بیایند و در اینجا به مسائل آنها رسیدگی شود، به نفع آنهاست و از وضعیت بلاتکلیفی خارج می شوند».

محسنی اژه‌ای افزود: «افرادی هستند که به دلیل آنکه ممنوع‌الخروج بوده‌اند نگرانی دارند که به محض ورود به مرز دستگیر شده و راهی زندان شوند و به اتهامات آن¬ها رسیدگی نشود که این افراد می‌توانند با هماهنگی با سیستم قضایی و بدون آنکه بازداشت شوند، به کشور بازگردند».

در واکنش تلویحی به این ادعای اژه‌ای، رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، دیروز دوشنبه ۱۸ مردادماه،  هشدار وزارت امور خارجه آمریکا به اتباع این کشور برای سفر به ایران را در توئیتر بازنشر کرد.

او دراین توئیت که ساعاتی پس از گفته‌های رئیس قوه قضاییه رژیم ایران به اشتراک گذاشت، نوشت: «ما همچنان به همه آمریکایی‌ها برای سفر به ایران هشدار می‌دهیم که آنجا نروند».

رابرت مالی، تیرماه امسال، در جلسه مجازی «کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» گفته بود: «خیلی از شهروندان دو تابعیتی خواهان سفر به ایران هستند و یا هم اکنون در ایران هستند. اما افراد باید به شدت درباره سفر به ایران احتیاط کنند و هر کس که در ایران نیست، باید درباره سفر به ایران خوب فکر کند به ویژه شهروندان آمریکایی».

او در آن جلسه،خطاب به کسانی که می‌خواهند به ایران سفر کنند گفت: «کشور زیبایی است، روابط خانوادگی وجود دارد، اما خودتان را در معرض چنان خطری قرار ندهید».