محسن رضایی ادعا کرد:  «عملیات “کربلای ۴ ” فریب دشمن بود»  .

در سالگرد عملیات لو رفته “کربلای ۴ ” در دی ماه سال ۶۵ بیش از سی هزار نفر از نیروهای ایران کشته و جانباز شدند که فرماندهی این عملیات را ۳۴ سال پیش  فرمانده هان کنونی سپاه پاسداران و قدس به عهده داشتند اما بعد ها به جای محاکمه نظامی ارتقا درجه و مقام گرفتند

اسامی این فرمانده هان که به ترفیع درجه نائل شدند عبارتند از : محسن رضایی(مجمع تشخیص مصلحت)،قاسم سلیمانی(فرمانده سابق سپاه قدس)،یحیی رحیم‌صفوی(فرمانده سابق کل سپاه و مشاور ارشد خامنه ای)،علی شمخانی(دبیر شورای امنیت ملی)

احمد غلامپور(استاد دانشگاه امام حسین )،حسین علایی(استاد دانشگاه امام حسین)،محمدعلی جعفری(فرمانده سابق کل سپاه)

اسماعیل قاآنی(فرمانده سپاه قدس)،غلامعلی رشید(فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء)،مصطفی ایزدی(معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل ).

محسن رضایی در سال ۹۷ طی توییتی عملیات کربلای ۴ را یک عملیات برای فریب عراق عنوان کرد که ثابت می کند  فرمانده هان سپاه از لو رفتن عملیات اطلاع داشتند اما برای جان هزاران نفر ارزشی قائل نشدند همانطور که هم اکنون نیز نیستند

عملیات کربلای ۴، سوم دی ماه ۱۳۶۵ آغاز شد و هدف اصلی آن، تصرف شهر بصره بود. اما در عمل، این عملیات به بزرگترین شکست – و البته نه پرتلفات ترین عملیات- ایران در طول جنگ هشت ساله با عراق انجامید و به فاصله یک شبانه روز متوقف شد.

اکبر هاشمی رفسنجانی در بخشی از خاطرات سال ۱۳۶۵ خود، تلفات این عملیات را به نقل از علی شمخانی فرمانده وقت نیروی زمینی سپاه چنین گزارش می کند: “نزدیک ۱۰۰۰ کشته  و ۳۹۰۰ مفقودالاثر داشتیم که اکثر آنها را باید کشته  حساب کرد و حدود ۱۱ هزار مجروح .” روایت عراقی ها از تلفات ایران، البته بیشتر از اینهاست.

نکته قابل تامل در مورد آمار تلفات ایران در این عملیات، نسبت نامتعارف تعداد کشته ها به ناپدیدشدگان مطابق روایت فوق است: مشخصا اینکه به ازای هر ۱ کشته، تقریبا ۴ نفر ناپدید شده بودند.

محمداسماعیل کوثری از فرماندهان سپاه پاسداران در زمان جنگ ۷ سال پیش گفته بود که بعد از کربلای ۴، اکبر هاشمی رفسنجانی در جلسه فرماندهان سپاه گفته بود که  نمی داند در خطبه های نمازجمعه تهران باید چگونه سرنوشت عملیات را به مردم توضیح بدهد و گلایه کرده که در همان جلسه، ۲۵ نفر از فرماندهان سپاه صحبت کرده اند و حتی “حرف ۲ نفرشان هم یک جور نبوده است”.

البته علی رغم ناهماهنگی تصمیم گیران جنگ در ایران، ظاهرا شروع این عملیات، به هیچ وجه برای عراقی ها غافلگیر کننده نبود. به عبارت دیگر، عملیات کربلای ۴ قبل از انجام، “لو رفته بود”.