محسن سازگارا از پایه گذاران سپاه پاسداران: «ممکن است خودی‌ها سلیمانی را به آمریکایی‌ها لو داده باشند»


محسن سازگارا در ارتباط با کشته شدن قاسم سلیمانی این احتمال را مطرح کرد که عناصر خودی در داخل نیروی سپاه قدس، سفر قاسم سلیمانی را به آمریکایی‌ها اطلاع داده بودند. این عناصر نه از عراق، بلکه به احتمال قوی‌تر از داخل نیروی قدس سپاه به آمریکایی‌ها اطلاعات داده بودند؛ چون قاسم سلیمانی به حشدالشعبی هم خیلی اطمینان نداشت.

محسن سازگارا که خود یکی از پایه گذاران سپاه در ایران بوده است در گفت و گو با یورو نیوز افزود: «مدت‌ها بود که قاسم سلیمانی از سوی آمریکا به‌عنوان یک تروریست مشمول تحریم شده بود ولی این اتفاق اخیر به‌دنبال حملاتی بود که – بیش از یازده مورد – نیروهای حشدالعشبی، به‌خصوص حزب‌الله عراق، به پایگاه‌های آمریکایی انجام داده بودند که در این حملات یک آمریکایی هم کشته شد و سپس حدود ۲ هزار نفر برای حمله به سفارت آمریکا سازماندهی شدند».

سازگارا افزود: «این روش آمریکاست که اگر شهروند آمریکایی کشته شود، واکنش شدید نشان می‌دهد. آمریکا این روش را در مبارزه با تروریست‌ها و در مبارزه با مواد مخدر در همه جای دنیا داشته است. به هر صورت قاعدتاً باید بپذیریم که آمریکایی‌ها از ورود قاسم سلیمانی به عراق مطلع بودند و او و ابومهدی المهندس را با یک حمله کشتند».
محسن سازگارا تحلیلگر سیاسی افزود: «به هر حال آمریکا یک کشور ابرقدرت است که هم دستگاه‌های اطلاعاتی‌اش، مثل CIA و بخش اطلاعات وزارت دفاعش وسعت زیادی دارند، هم دستگاه‌های گوناگون و وسیع دیگری دارد که در وزارت امنیت داخلی آمریکا هماهنگ می‌شوند. بنابراین تعجبی ندارد که آمریکایی‌ها اطلاعات گسترده‌ و نیز افراد نفوذی داشته باشند. آن‌ها با القاعده و داعش نیز همین طور درگیر شدند و بالاخره آن‌ها را از پا درآوردند».

محسن سازگارا در در ارتباط با واکنش حکومت ایران پس از کشته شدن قاسم سلیمانی گفت: «تجربه نشان داده است که جمهوری اسلامی واکنش خیلی شتابزده نشان نمی‌دهد. ارزیابی می‌کند، و به‌ویژه در برابر حریفی مثل آمریکا، سعی می‌کند وارد درگیری جدی و شدیدی نشود. گزینه‌های جمهوری اسلامی، اگر بخواهد استراتژی قبلی‌اش را دنبال کند، همچنان حملات ایذایی به دست گروه‌های شبه نظامی طرفدارش و نیز تروریست‌های منطقه‌ای دست‌ساخته‌اش خواهد بود؛ حملات ایذایی به پایگاه‌ها یا سفارتخانه‌های آمریکا. که معبر تنگی برای جمهوری اسلامی است».

وی افزود: «اما اینکه حکومت ایران، مطابق تهدیدات قبلی فرماندهان سپاه، بخواهد مستقیماً به سمت کشتی‌ها یا پایگاه‌های هوایی و دریایی آمریکا شلیک کند، بسیار بعید است؛ برای اینکه چنین اقدامی با واکنش چندین برابری آمریکا مواجه خواهد شد. به‌خصوص با توجه به قشون و لشکر مفصل و آمادگی بالایی که آمریکا در منطقه دارد، چنین گزینه‌ای اگرچه می‌تواند یک واکنش احتمالی باشد، اما خیلی بعید است که جمهوری اسلامی دست به چنین قماری بزند».

سازگارا گفت:«واکنش دیگر حکومت این است که جمهوری اسلامی به ناامن کردن معبر کشتی‌ها یا کشتی‌های آمریکایی در مناطق نفت‌خیز عراق یا عربستان اقدام کند؛ و یا اینکه مجدداً تاسیسات نفتی منطقه را هدف بگیرد. این هم گزینه خوبی نیست برای اینکه هم اکنون آمریکا به‌طور مستقیم برای درگیری اعلام آمادگی کرده است، بنابراین دیگر مثل حمله به آرامکو یا حمله به پهپاد آمریکایی، بدون واکنش نخواهد بود. یعنی ناامن شدن معبر کشتی‌ها از سوی ایران، با واکنش جدی آمریکا مواجه خواهد شد».

محسن سازگارا افزود: «گزینه دیگر، که جمهوری اسلامی قبلا در زمان جنگ ایران و عراق آن را تجربه کرده، این است که کوتاه بیاید. یعنی بعد از دریافت چنین ضربه سنگینی از آمریکا، کشورهایی را واسطه کند».

سازگارا در باره تاثیر کشته شدن سلیمانی بر روی مردم معترض در ایران و عراق و لبنان گفت: «مردم عراق و لبنان، که الان چندین هفته است که در اعتراض به سر می‌برند و قاسم سلیمانی را مهمترین نماد دخالت جمهوری اسلامی در امور کشورشان قلمداد می‌کردند، قاعدتاً بابت مرگ قاسم سلیمانی خوشحالی خواهند کرد و اعتراضاتشان انرژی و جان جدیدی می‌گیرد. اما در مورد مردم ایران، با توجه به اینکه قاسم سلیمانی در کشتار مردم ماهشهر دست داشته و نیروهایی از تیپ فاطمیون را وارد ماهشهر کردند و به این ترتیب نیروی قدس را وارد میدان کردند، فکر می‌کنم دست کم مردم این بخش‌های کشور شادمان خواهند شد که قاتلشان کشته شده است. البته تبلیغات رسمی حکومت اعلام عزای عمومی و نمایش عده‌ای خواهد بود که بر سرشان می‌کوبند و گریه می‌کنند؛ ولی جو عمومی جامعه، با توجه به سرکوب و کشتار وحشیانه مردم ایران در آبان ماه، به گونه‌ای است که هر کدام از رهبران جمهوری اسلامی کشته شوند، مردم قاعدتاً خوشحالی خواهند کرد؛ برای اینکه حکومت در آبان ماه ظلم و ستم عجیب و غریبی در حق مردم کرد و بعد هم گردن‌کلفتی کرد و برای مردم خط و نشان کشید. بنابراین جدای از تبلیغات حکومتی، می‌توان حدس زد که مردم ایران هم بابت کشته شدن قاسم سلیمانی شادی خواهند کرد. حالا اینکه مقدار این شادی چقدر و نحوه بروز آن چگونه خواهد بود، پیش‌بینی‌اش دشوار است».

سازگارا در باره واکنش آیت‌الله سیستانی با کشته شدن سلیمانی گفت: «نمی‌دانم ایشان چه موضعی خواهد گرفت. آقای سیستانی مثل سایر مراجع، همیشه چندپهلو حرف می‌زند. به‌خصوص اینکه داماد و پسرش هم با ایران نزدیکی‌هایی دارند؛ تا این جای کار هم یکی به نعل زده و یکی به میخ. نمی‌دانم ایشان چه کار خواهد کرد».

سازگارا گفت: «قبلا زیاد گفته می‌شد که ترامپ به دلیل در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری، قطعا از درگیری با ایران پرهیز می‌کند. اما همین لان هم می‌گوید جنگ نمی‌خواهد. قطعاً آقای ترامپ جنگ تمام‌عیار، به سبک لشکرکشی به عراق یا افغانستان، نمی‌خواهد و چنین چیزی در سال انتخابات هم به نفعش نیست. ولی اینکه یک شهروند آمریکایی کشته شود و آمریکا در واکنش به این واقعه ضرب شست نشان دهد، اتفاقا امری است که در سال انتخابات مطلوب است و ژست آقای ترامپ هم این است که رئیس جمهور قدرتمندی مثل رونالد ریگان است. ترامپ بارها هم از اوباما به دلیل کوتاه آمدن‌هایش انتقاد کرده است.
بنابراین اینکه کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در پایگاه k1 در کرکوک، نردبانی شود که تنش بین دو کشور از آن بالا برود و تقابل بین آن‌ها مرحله به مرحله شدیدتر شود، بستگی به واکنش ایران دارد؛ چون آمریکا الان ضربه‌اش را زده است و منتظر اقدام احتمالی ایران است. به هر حال الان توپ در زمین جمهوری اسلامی است. باید دید رهبران جمهوری اسلامی می‌خواهند چه واکنشی نشان دهند. اگر واکنش تندی نشان دهند، باز هم ضربات تندتری از آمریکا دریافت خواهند کرد».

 

2 دیدگاه‌

  1. سازگارا، ای خاعن، تو چریکها را تمرین میدادی که جوانان ایرانی را بکشند و شورش ضد ایرانی را برای خمینی و دیگر اجنبیان پشتیبانی کنند!!

    حسابت را در فردای ازاد ایران در دادگاه خواهیم رسید …

  2. آقای سازگارا اشتباه می کنند ولی در یک مورد که سلیمانی تمام سپاه را زیر سلطه خود داشت و حتی بودجه نامعلوم میلیاردی در دستش برای خرید افراد و رشوه بود که این موضوع حسادت بسیاری از سرداران سپاه را بهمراه میاورد ! اما به احتمال بسیار قوی شناسایی و کار ضد اطلاعات بسیار قوی اسرائیل بوده که از همان فرودگاه دمشق او را زیر نظر داشتند!

Comments are closed.