محس رضایی:ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، عملا بی‌خاصیت شده است.

محسن رضایی،  فرمانده پیشین سپاه پاسداران، در یک پیام توئیتری وزارت خانه ها، نهادها و  سازمان ها را در تورم و بحرانی شدن وضعیت اقتصادی کشور متهم ساخت و گفت:  ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، عملا بی‌خاصیت شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته است:   اقتصاد امری تک بعدی نیست. از بانک مرکزی تا وزارت اقتصاد تا خارجه و صمت و جهاد کشاورزی و نفت و… در موضوع تورم و وضعیت اقتصادی دخیل هستند.

اقتصاد مقاومتی از سال ۱۳۹۲ شمسی با دستور خامنه‌ای ابلاغ و در دستور کار قرار گرفت.

او افزود: «علی خامنه ای دستور  تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را برای هماهنگی چنین اموری دادند، اما این ستاد عملا بی‌خاصیت شده است».

مقامات حکومتی  مدعی هستند که «اقتصاد مقاومتی،  اقتصادی است که در شرایط بروز ناملایمات و حوادث و بحران‌ها و یا در مسیر اهداف ، پویا و پایدار تخصیص بهینه منابع بدهد».

پس از اعتراضات دی ماه ۹۶ بود که دوباره از سوی رژیم  مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی در فضای ایران پدیدار شد، هم از سوی مقامات نظامی و امنیتی و هم از طرف اعضای دیوان سالاری دینی.

حال باید دید علی خامنه‌ای و فرماندهان نظامی و امنیتی حکومت چه تصوری از  اقتصاد مقاومتی دارند؟ و به عبارتی  اقتصاد مقاومتی در منظر حاکمان رژیم ایران  چیست ؟ آیا اقتصاد مقاومتی می تواند به مطالبات مردم گرسنه و فقیر ایران پاسخ دهد؟

در مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی تنها موردی که در ان بررسی نمی شود سیاستگذاری اقتصادی است. اگر این گونه بود باید تخصصی عمل کرده  و آن را به اقتصاددانان واگذار می کردند.

آگاهان امور در این باره می گویند:  دادن طرح و بحث از اقتصاد مقاومتی بخشی از مهندسی اجتماعی و فرهنگی حکومت است.

مهم‌ترین وجه اقتصاد مقاومتی وجه “مهندسی معیشتی” آن است یعنی عادت دادن ذهنی مردم به فقر با ذکر همیشگی توطئه‌های دشمنان و تحریم‌ها و این که “نمی گذارند.”

حکومت اسلامی خامنه ای مشکلی که با اکثر مردم ایران دارد این است  که آنها با سطح زندگی‌ای که رژیم  برای آنها تعریف کرده “در حد یک نان بخور و نمیر، مسکن در حد سرپناه  حتی در گورستان و کارتن و ماشین و یا در کنار فاضلاب های شهری و  یا قوطی به قول حسن روحانی، و رفع نیاز غذایی تا  حد حضور در عزاداری ها و نذر و نذورات که  با بودجه‌ی شهرداری‌ها  تامین می شود” خو نگرفته‌اند.

علی  خامنه‌ای، نیز  از دولت دوران های حکومتی خود انتظار دارد که با برنامه‌های مختلف زمینه‌ی این  گونه زندگی کردن و خوگیری با شرایطی که انها در نظر گرفته اند را فراهم کند.

به اعتقاد علی خامنه ای،  اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می تواند تعیین کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.” (۱۶ مرداد ۱۳۹۱) در شرایط تحریم مردم باید به هرچه کمتر قانع باشند تا معیشت حاکمان همچنان شکوفا باشد و ثروت و درآمد آنها رشد کند و هزینه‌های سازمان سرکوب و ماشین مداخلات خارجی فراهم شود.

خامنه‌ای می گوید:  در اقتصاد مقاومتی مردم عادی و طبقه پایین جامعه باید  کمتر مصرف کنند و آن را جهاد می داند و به مردم اینگونه القا می کند.

این واقعاً جهاد است.خامنه ای در سال ۹۱ گفته بود:  امروز پرهیز از اسراف و ملاحظه‌ی تعادل در مقابل دشمن یک حرکت جهادی است؛ انسان می تواند ادعا کند که این اجر جهاد فی سبیل اللّه را دارد.”

این در حالی که  حکومت و دولت همه‌ی منابع عمومی کشور را در اختیار دارند و بی‌رویه مصرف و هزینه می کنند و هیچ اقدامی نیز برای کاهش اسراف انجام نداده‌اند. نتیجه آن است که مردم عادی باید بیشتر تحت فشار قرار بگیرند.

اقتصاد مقاومتی در حکومت  اسلامی ، با سیاست خاصی پیشنهاد شده است ،  و در واقع  وعده‌ی  فقر و فلاکت برای اکثریت جامعه‌ی ایران و  تداوم دزدی،  اختلاس و رانت و امتیاز برای نزدیکان رهبری و حاکمان  دینی وابسته به وی و همچنین  سپاه پاسداران است.

اقتصاد مقاومتی یعنی  تضمینی برای  تامین منابع گروه های نیابتی رژیم در خارج ایران برای برای مداخلات خارجی و برنامه‌های سلاح‌های کشتار جمعی رژیم است.

.