محقق واکسن کورونا خبرداد: زمستان سال آینده شرایط عادی خواهد بود

اوگور شاهین، رئیس شرکت آلمانی بایون‌تک در مصاحبه با سرویس جهانی بی بی سی اعلام کرد:  اگر واکسن کرونای مشترک دو شرکت بایون‌تک و فایزر به‌زودی روانه بازار شود، امید به این که زمستان سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰)  شرایطی عادی بشود، زیاد است.

احتمال می‌رود که دو شرکت آلمانی و آمریکایی به‌طور مشترک نخستین واکسن کورونا را به بازار عرضه کنند. به اعتقاد رئیس شرکت آلمانی بایون‌تک، در زمستان آینده شرایط عادی خواهد بود.

اوگور شاهین در ادامه افزود:  با تحولاتی که اخیرا در زمینه گسترش ویروس کرونای جدید (سارس‌کوو۲) صورت گرفته است، امسال زمستان سختی خواهیم داشت.که در برخی کشورها با تلفاتی بالایی همراه خواهد بود.

او تاکید می‌کند که حتی اگر در سال جاری میلادی واکسن شرکت او به بازار عرضه شود، تاثیری بر شمار مبتلایان تا چند ماه آینده نخواهد داشت.

بایون‌تک و فایزر در حال فراهم کردن شرایط برای ارائه ۳۰۰ میلیون دوز واکسن تا آوریل سال آینده هستند.

پرفسور شاهین معتقد است که در طول تابستان شاهد موفقیت‌هایی در زمینه مقابله با سارس‌کوو۲ خواهیم بود، به‌ویژه این که در فصل گرما شمار مبتلایان کاهش می‌یابد.

با وجود این که برخی محققان آلمانی نسبت به موفقیت واکسن بایون‌‌تک و فایزر تردید دارند، کمیسیون اتحادیه اروپا با آنها بر سر بستن یک قرارداد کلان به توافق رسیده‌ است. قرار است کمیسیون در گام نخست ۳۰۰ میلیون دوز آن را سفارش بدهد.

به گفته اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، در حال حاضر این امیدوارکننده‌ترین واکسنی است که برای پیش‌گیری از ابتلا به کرونا تولید شده است.