محمدباقر قالیباف، در رد ادعاهای پیشین رژیم: تحریم‌ها کاغذ پاره نبود خیلی هم تاثیر گذار بود

حسن روحانی گفته بود که تحریم های آمریکایی شکست خورده و دولت واشنگتن در اجرای هدف های خود علیه رژیم اسلامی ایران ناکام مانده است. روح الله خمینی نیز ادعا کرده بود که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. محمود احمدی نژاد نیر ادعا کرده بود که آمریکا نمی تواند کوچکترین زیان به رژیم ایران وارد سازد. ولی اکنون، باقر قالیباف اعتراف می کند که تحریم های آمریکا بسیار تاثیرگذار بوده و به اقتصاد رژیم آسیب بسیاری وارد کرده است.

این تحریم های آمریکایی، در چهار سال زمامداری پرزیدنت ترامپ، مرتبا گسترده تر شده و عملاً دست حکومت  را برای بسیاری از مراودات اقتصادی با جهان، بسته ‌است، به طوری که محمدباقر قالیباف،  برخلاف نظر محمود احمدی‌نژاد؛ رئیس‌جمهوری اسبق  ایران که گفته بود: “تحریم‌ها کاغذ پاره است” رییس مجلس حکومت اعتراف کرد: «تحریم‌ها کاغذ پاره نیست و اثر گذار است».

قالیباف  به صراحت گفت: «عمدتاً افراد تصور می‌کنند مشکل کشورمان نبود پول یا اعتبارات و عدم فروش نفت به خاطر تحریم است؛ البته تحریم کاغذ پاره نیست و اثرگذار است، اما اگر احساس کنیم تحریم تهدید است اشتباه بزرگی کردیم، باید آسیب‌شناسی کنیم تا بتوانیم با تکیه بر نقاط قوت تهدید را به فرصت تبدیل کنیم از این رو باید به سمت “مردمی‌سازی” حرکت کنیم».

او در حالی این سخنان را مطرح می کند که در سال‌های گذشته و دولت‌های گذشته اگرچه همواره به صراحت از سوی خامنه ای  و مقامات ارشد حکومتی  اعلام شده‌است که تحریم‌ها تاثیری بر اقتصاد کشور ایران نداشته ‌است و با مقاومت اقتصادی تحریم‌ها را شکست می‌دهیم، اما عملاً چنین شعاری تحقق نیافت و نرخ تورم در ایران سال به سال بالا رفت به طوری که نارضایتی‌ها و اعتصابات بسیاری در این سالها علیه گرانی رخ داد.

در همین رابطه  خبرگزاری میزان هم  در گزارشی نوشته است که  ریشه مشکلات مالی دولت “در مردمی نبودن دولت” و “شفاف نبودن” آن است.

قالیباف با اشاره به ۴ محور اساسی مبنی بر “مردمی سازی”، “شفاف‌سازی”، “هوشمند سازی” و “کارآمد سازی”، رمز تحول کشور و رفع نابسامانی‌های موجود در ایران را، قرار گرفتن در مسیر این ۴ محور، معرفی کرد