پیکر زنده نام محمد رضا شجریان، خسرو آواز ایران، در کنار آرامگاه فردوسی در مشهد به خاک سپرده می شود

پیکر زنده نام محمد رضا شجریان خسرو آواز ایران، در کنار آرامگاه فردوسی در مشهد به خاک سپرده می شود
پیکر زنده یادشجریان، پس از اجرای نماز میت در تهران، به مشهد انتقال یافته و قرار است تا ساعتی دیگر، در محوطه آرامگاه ابوالقاسم فردوسی به خاک سپرده شود.

همایون شجریان فرزند او که وی نیز صدایی ملکوتی دارد از مردم درخواست کرده بود که از ازدحام خودداری ورزند و خطرات ابتلا به کورونا را نادیده نگیرند. ولی هزاران نفر شب گذشته در کنار بیمارستان جم گرد آمده و آهنگ های مشهور شجریان را به طور دسته جمعی می خواندند.

سخنان کامل همایون شجریان:

افراد نیروهای انتظامی از دخالت در این همایش دوری جسته بودند، ولی هنگامی که شعارهای مردم به فریاد علیه حکومت و مظالم آن بلند شد، نیروهای سرکوبگر وارد میدان شدند و به ضرب و شتم حاضران پرداختند و آن ها را پراکننده ساختند.
مرگ محمد رضا شجریان نه تنها مردم ایران را عزادار ساخت، بلکه پیام های تسلیت را از جانب مقامات خارجی و شخصیت های بین المللی و ایرانی نیز در پی داشت.
سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، سفیران فرانسه و آلمان در شمار تسلیت گویان بودند. همچنین شهبانو فرح پهلوی و شاهزاده رضا پهلوی با انتشار پیام های ویژه همبستگی خود با ملت ایران در سوگ این خواننده بزرگ و پیکارگر راه آزادی بیان داشتند.
تا ساعاتی دیگر گزارش های مشروحی در این زمینه در وبسایت رادیو پیام اسرائیل منتشر خواهد شد.
استاد شجریان خواننده موسیقی اصیل ایرانی پس از تحمل بیماری، بعدازظهر روز گذشته (پنجشنبه) پس از یک دوره طولانی بیماری در سن هشتاد سالگی درگذشت و دوستداران هنر و موسیقی ایرانی و همچنین همه ملت ایران را ماتم زده کرد.

آواز خوانی مردم در برابر بیمارستان جم:

شجریان بارها با صدا وسیما حکومت ایران وارد جدل شده بود و نمی خواست که ترانه هایش را پخش کند چرا که این رسانه را مردمی نمی دانست .

محمدرضا شجریان پیشتر نیز در مصاحبه‌ای که با سی ان ان داشت ، گفته بود که حتی یک هفته هم در ۳۱ سالی که تا زمان مصاحبه از انقلاب گذشته شاد نبوده است. خسرو آواز ایران همیشه در کنار مردم بود و این حضور پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران به حمایت از مردم به اوج خود رسید . استاد شجریان در گفت و گو با رسانه ها هرگز موضع خود را نسبت به آنچه که در خیابان‌های تهران و شهرهای دیگر ایران می‌گذشت پنهان نکرد و به همین دلیل رژیم کنسرت‌هایش در ایران را قطع کرد.

تعهد و خشم انسانی شجریان به عنوان یک هنرمند ستودنی بود او در واکنش به سخنان احمدی نژاد در میدان ولی عصر تهران که مردم را خس و خاشاک نامیده بود، خطاب به او گفت: « من صدای این خس و خاشاکم. اما اگر این خس و خاشاک را بیافتد توفان می شود و چشم آدم را کور می‌کند».

خسرو آواز ایران به عنوان یک هنرمند در کنار مردم و برای مردم می خواند. او صدای ایران بود و به عنوان یک ایرانی به روشنی احساس می‌کرد که در جامعه ای که خشمی هست و زمانی که این مردم خشمگین شوند هیچ نیرویی جلویش را نمی‌گیرد.
محمد رضا شجریان با اشاره به دوران ۸ سال دولت داری احمدی نژاد که به عنوان یکی از سیاه‌ترین و ظالمانه ترین دوران‌ها برای فعایت فرهنگی و هنری ایران به شمار می رود می گوید: «۵ سال و ۱۰ سال چیزی در تاریخ نیست، لحظه است. نگران آینده نیستم اما گذر سختی در پیش است. این دو اگر حرف هم را نشنوند خطرناک است مردم و حکومت، اما مردم آن چیزی را که بخواهند به دست می‌آورند»

اما هم اکنون مردم ایران که درسوگ “صدا و روح ایران ” ماتم زده شده اند در مقابل بیمارستان جم در تهران تجمع کرده اند و با سر دادن شعار : «شجریان زنده است همیشه پاینده است!» دیکتاتور بمیرد شجر هرگز نمیرد . «ننگ ما ننگ ما صداوسیمای ما» خشم خود را نسبت به حکومت نشان می دهند ، و بدین گونه یاد او را جاودان و مانا نگاه می دارند.

استاد محمدرضا شجر‌یان از سال ۱۳۴۶ فعالیت خود را در حوزه موسیقی و آواز به طور حرفه‌ای آغاز کردند و تمام دوران زندگی خود را صرف موسیقی اصیل ایرانی کرده‌اند. رادیوی عمومی ملی (NPR) در سال ۲۰۱۰ استاد شجر‌یان را یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کردند.

استاد محمدرضا شجر‌یان شناخته‌شده‌ترین و پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی است و تاکنون دو بار نامزد دریافت جایزه گرمی بوده‌اند. اثر «مرغ سحر» یکی از شاخص‌ترین آثار ایشان بوده و هیچ ایرانی نیست که این آثار را نشنیده باشد. استاد شجریان بارها نامزد دریافت جوایز مختلفی چون جایزه بفتا، نشان شوالیه و جوایز یونسکو و گرمی شدند و بارها موفق به دریافت جایزه از بزرگ‌ترین جشنواره‌های موسیقی جهان و ایران بوده‌اند.
و سرانجام در پاییز ۱۳۹۹ خورشیدی محمدرضا شجر‌یان در سن ۸۰ سالگی پس از دوره‌ی طولانی بیماری از دنیا رفتند و مردم ایران را با آثار جاودان هنریش تنها گذاشتند.  رادیو پیام اسرائیل این غم جانکاه را به خانواده وی ، مردم ایران، موسیقی اصیل ایران و طرفداران او در سراسر جهان تسلیت عرض می‌کنیم.