محمد باقر نوبخت:ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند”

محمد باقر نوبخت در واکنش به شایعه  فروش ارز صندوق توسعه ملی، گفت: “ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند”

رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت روحانی اعلام کرد: بدهی دولت از بانک مرکزی بابت فروش ارز صندوق توسعه ملی حرف نادرستی بوده و افزایش قیمتها ناشی از جهش ناگهانی نرخ ارز است، گفت که ارز را محدود و طبق مجوز فروختیم و اگر بانک مرکزی آن را پیش خود نگه داشته بهتر است عرضه کرده و بازار را کنترل کند.

سازمان برنامه و بودجه پیشتر در پاسخ به انتقادات نسبت به افزایش تورم به دلیل بی انضباطی مالی دولت در تامین کسری بودجه اعلام کرد که صورتهای مالی بانک مرکزی موید این موضوع نیست و کسری بودجه تاثیری بر تورم اخیر نداشته، بلکه جهش قیمت ارز عامل اصلی آن بوده است.

پیشتر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در این باره گفته بود:« بانک مرکزی، تمام تلاش خود را برای کنترل میان مدت و بلند مدت رشد متغیرهای پولی و مدیریت نرخ سود، برای کنترل و مهار تورم به کارگرفته است و با وجود تمامی موانع و محدودیت ها از همه ابزارهای خود برای تحقق تورم هدف گذاری شده، برای یکسال آینده، استفاده می کند.

همتی افزود: قضاوت در خصوص عملکرد بانک مرکزی، بایستی در چارچوب محیط اقتصاد کلان و شوک های وارده به اقتصاد و همچنین بر مبنای ابزارها، اختیارات و درجه استقلال بانک مرکزی باشد.

رئیس بانک مرکزی در واکنش خود به  جریان  فروش ارز صندوق توسعه ملی توسط دولت ، برای تامین کسری بودجه در سال گذشته اشاره و آن را نوعی بدهی  کوتاه مدت از بانک مرکزی عنوان کرد که بر پایه پولی و تورم اثر گذار بوده است.

نوبخت نیز در باره  ماجرای استقراض دولت از بانک مرکزی  بابت فروش ارز صندوق توسعه ملی و اثرگذاری آن بر نرخ تورم گفت: دولت در سال ۱۳۹۷ این مجوز را دریافت کرد که از سهم ۳۲ درصدی صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی، ۲۰ درصد آن را واریز و ۱۲ درصد را در اختیار داشته باشد .اما  ما از این منابع استفاده نکرده و تصمیم گرفتیم آن را برای شرایط سخت تری ذخیره کنیم که در سال گذشته مورد استفاده قرار گرفت.

نوبخت افزود:   بهتر است افزایش قیمتها را به دلایل دیگر از جمله کسری بودجه دولت یا استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ربط ندهیم.

نوبخت در حالی این سخنان را بیان می کند که به عنوان نمونه عربستان حدود ۵۸ میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود استفاده کرده و صندوق توسعه ملی ما هم نوعی ذخیره ارزی است که در شرایط خاص از آن استفاده می شود.

او گفت:   تاکنون بیش از ۷۰ درصد منابع محقق شده است که در این میان سهم نفت خیلی کم و حدود شش درصد بوده است ولی در سایر بخش ها از جمله مالیات حتی بیش از ۲۰ درصد بیشتر از سال گذشته محقق شده است. از سوی دیگر ۵۸ هزار میلیارد تومان اوراق فروش رفته که در پوشش کسری بودجه موثر بوده است. همچنین تا ۳۸ میلیارد تومان در این مدت به پروژه های عمرانی تخصیص داده شده است که موجب حفظ و تقویت اشتغال و بهره برداری از طرح ها خواهد شد.

نوبخت افزود:  مالیات و فروش اوراق موجب جمع آوری پول از اقتصاد می شود و از سوی دیگر فروش نفت هم آنقدر محدود است که فروش ارز آن نمی تواند بر نقدینگی و سایر مسایل اثر منفی داشته باشد.