محمد بن سلمان که به مسولیت قتل خاشقجی متهم گردیده، برای تقویت موقعیتش رهسپار چندین کشور است

سازمان های بین المللی می کوشند شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را به مسولیت مستقیم قتل جمال خاشقجی متهم سازند

در همان حال که شماری از دولت ها و سازمان های بین المللی می کوشند شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را به مسولیت مستقیم قتل جمال خاشقجی متهم سازند، او خود می کوشید با سفر به کشورهای عرب و دیگر ممالک جهان، موقعیت خود را تحکیم بخشد و تبلیغاتی را که علیه او صورت می گیرد، خنثی سازد.

محمد بن سلمان، در چارچوب این هدف وارد قاهره شد و با استقبال پرزیدنت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر روبرو گردید.

بن سلمان پیشتر از امارات عربی متحده   دیدن کرده بود و قصد دارد به چندین کشور دیگر نیز برود. ولی برخی سازمان های حقوق بشر در صدد آن هستند که یک قرار توقیف بین المللی علیه وی صادر شود تا بتوان در یکی از سفرهایش او را بازداشت کرد و به دادگاه بین المللی سپرد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که بن سلمان در میلان خاندان بزرگ آل سعود رقیبان بسیار دارد که خواهان جایگزینی او به عنوان ولیعهد هستند. ولی در کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده بر این باورند که هرگونه بی ثباتی در عربستان، ممکن است پایه های حکومت موجود را لرزان سازد و هرج و مرجی به وجود آورد که موجب به روی کار آمدن عناصر تندرو و فتنه جو شود.

رژیم کنونی ایران، از چهل سال پیش که قدرت را به دست گرفت، همیشه برای متزلزل ساختن موقعیت خاندان سعود عمل کرده و خمینی در این راه، بیش از چهارصد زائر ایرانی و غیر ایرانی را به کشتن داد.

رسانه ها نوشتند که پذیرایی از او در قاهره بسیار مجلل بود و پرزیدنت السیسی احترام بسیار نسبت به او نشان داد.

با این همه، رسانه های عربستان یک عکس مونتاژ شده نشان دادند که به افتخار بن سلمان، اهرام سه گانه مصر را با نور سبز تزئین کرده بودند – امری که واقعیت ندارد.

دولت عربستان در سال های اخیر کمک های زیادی به امیرنشین ها و دولت های عربی کرده و آگاهان می گویند که بن سلمان اکنون با این هدف به کشورهای عرب سفر می کند که به آن ها گوشزد نماید که اکنون هنگام آن رسیده، که کشورهای مزبور به عربستان یاری و پشتیبانی بدهند.

محمد بن سلمان، در پایان دیدار از قاهره، رهسپار تونس می شود. سازمان های دانشجوی و گروه های دیگر در تونس، در هفته های اخیر تظاهراتی علیه ولیعهد عربستان برگزار کرده و او را به مسولیت مستقیم قتل خاشقجی متهم ساخته بودند.

گفته می شود که بن سلمان، از تونس رهسپار الجزیره و موریتانی خواهد شد. ایستگاه نهایی او در این سفر طولانی، آرژانتین است که در آن جا در همایش سران کشورهای موسوم به “گروه بیست” شرکت خواهد جست.

 

یک دیدگاه

  1. این جوان جاهایی تند می رود اما در کل دمکراسی را در عرصه سعودی پهن ساخته مهمتر از همه به اسرائیل و اسرائیلیان ارادت خاص دارد پس زیاد به او نپیچند این جوان خود و سعودی را از نسل اسمائیل مینامد و روابط با اسرائیل محترم میشمارد مطمئنا همین است .

Comments are closed.