محمد جواد ظریف، در واکنش به امکان دیدار روحانی و ترامپ گفت: «ما با کشورهای اروپایی نیز مشکل داریم»

وزیر خارجه حکومت ایران، در واکنش به گزارش هایی دایر بر این که احتمال دارد روحانی و ترامپ با هم دیدار و مذاکره کنند، گفت : مشکل ما برای بازگشت به برجام آسان نیست . ما با کل اروپا و ایالات متحده است .
محمد جواد ظریف گفت: جمهوری اسلامی برای حفظ برجام نه با آمریکا بلکه با اروپا مسئله دارد، گفت که نیم ساعت رفتن به کاخ سفید مشکلات ایران را حل نمی‌کند.
“محمد جواد ظریف”، وزیر خارجه حکومت ایران در گفت و گو با روزنامه آلمانی “زوددویچه سایتونگ»” در پاسخ به اینکه “شما گفتگوهای خود با رئیس جمهور فرانسه را سازنده توصیف کرده‌اید و چه اتفاقی باید بیفتد تا توافق هسته‌ای نجات یابد؟” گفت: توافق هسته‌ای بر ۲ ستون استوار است؛ یکی اینکه ایران خود را ملزم می‌کند که برنامه اتمی‌اش منحصراً در راستای اهداف صلح‌آمیز استفاده شود و دیگری اینکه جامعه بین‌المللی و به‌خصوص دیگر احزاب شرکت‌کننده در این توافق تضمین کنند که مناسبات اقتصادی ایران با بقیه دنیا به‌حالت معمولی درآید.
وی افزود: ایران تعهدات خود را انجام داده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۵ بار این مسئله را تأیید کرده است که ۵ بار آن بعد از خروج آمریکا از برجام بوده است. اما مناسبات اقتصادی ایران با دنیا نرمال نشده است، در واقع این مناسبات امروز خیلی بدتر از قبل از توافق هسته‌ای است، این بدین مفهوم است که طرف مقابل این توافق را اجرا نکرده است.
ظریف گفت: در این توافق هسته‌ای مکانیسمی وجود دارد که راه‌حلی را برای زمانی که یک طرف به تعهدات خود عمل نکرد ارائه می‌دهد، ما از این مکانیسم استفاده می‌کنیم. به‌محض اینکه اروپاییان اجرای تعهدات خود را آغاز کنند ما نه‌تنها از اقدامات بیشتر در این راستا انصراف می‌دهیم بلکه به همان جایی برمی‌گردیم که تا به حال بوده‌ایم.
وی افزود: ما تنها می‌خواهیم بتوانیم نفت خود را بفروشیم و پول خود را دریافت کنیم. ما صدها میلیارد ضرر کرده‌ایم، اقتصاد ما رنج می‌برد، ارز ما ۷۵ درصد ارزش خود را از دست داده است. اروپا تنها خود را به این بیانیه که از برجام حمایت می‌کند محدود کرده است. اما اینجا انسان‌ها شغل و درآمد خود را از دست می‌دهند.
ظریف گفت: در ۶ سپتامبر مرحله سوم نقض تعهدات اتمی آغاز خواهد شد. اگر ما با اروپا به تفاهم برسیم و طرف اروپایی اجرای آن را آغاز کند ما این گام سوم را برمی‌داریم.
ظزیف در پاسخ به این سووال که “اروپا می‌خواهد برجام را نجات دهد و شما هم همین طور، آیا این دیگر مسئله‌ای بین شما نبوده بلکه مشکلی بین ایران و آمریکا است؟” گفت: این به‌نظر می‌رسد که یک مشکل شخصی برای من هم بتواند باشد چرا که من تحریم شده‌ام. اما این مسئله‌ای بین ما و آمریکا نیست. این مسئله‌ای بین ما و اروپا است. آمریکا تعهداتی داشت و تصمیم گرفته است به آن پایبند نماند. اما اروپا قبل از خروج آمریکا تعهداتی داشت که مستقل از ایالات متحده است و در این توافق هم به‌صورت جداگانه لیست شده است. اروپایی‌ها همچنین تازه همین دیروز نبوده که از اهمیت اقتصاد آمریکا و یا دلار آگاه شده‌اند.
وی افزود: ما این مشکلات را شروع نکرده‌ایم. رئیس جمهور ترامپ رئیس جمهور اوباما را نمی‌خواهد و دوست ندارد. این مسئله را من نمی‌توانم حل کنم و اروپا هم همین طور.
ظریف در پاسخ به این سووال که ایا شما به کاخ سفید برای مذاکره خواهید رفت گفت: برای انجام چه‌کاری؟ نیم ساعت رفتن به کاخ سفید مشکلات ما را حل نمی‌کند. اگر شما به مهمانی‌ای دعوت شوید که به شما گفته شود “اگر نیایید در آینده از ورود شما به آن شهر ممانعت می‌شود” آیا شما به آن مهمانی می‌روید؟ این یک دعوت نیست بلکه ارعاب است.
وی افزود: اگر من بروم این تصمیمات همان طور که به من گفته شده یک بار دیگر تغییر داده خواهد شد. اما تصمیمات قبلاً گرفته شده است.
ظریف گفت: در باره برجام باید بگویم آمریکایی‌ها سالن مذاکرات را ترک کردند نه ما. اگر آن‌ها می‌خواهند به این سالن بازگردند باید یک بلیط بخرند و آن عمل به تعهدات بین‌المللی است.امریکایی‌ها باید به این مسئله خاتمه دهند که دیگران را از انجام تعهدات خود بازدارند. آمریکایی‌ها باید به این مسئله خاتمه دهند که دیگران را مجبور کنند برجام را نقض کنند.
رئیظریف در ادامه گفت: مسئله ما با آمریکا نیست بلکه بین ایران و دیگر طرف‌های باقی‌مانده در برجام است. آن‌ها ممکن است با ایالات متحده مشکل داشته باشند که ماکرون می‌خواهد آن را حل کند و ما هم از آن استقبال می‌کنیم و تا آنجا که ممکن است به او کمک می‌کنیم بدون اینکه به خطوط قرمز ما آسیبی برسد.
ظریف در پایان گفت : خطر وقوع جنگ در منطقه خلیج فارس با توجه به تشدید تنش‌ها وجود دارد . همواره امکان پیشامد تصادفاتی وجود دارد و انسان‌هایی که من آن‌ها را تیم B نامیده‌ام که می‌خواهند به‌خلاف میل ترامپ وی را به‌سمت یک جنگ سوق دهند، از این رو ما باید بسیار محتاط و مراقب باشیم. ما خواهان هیچ جنگی نیستیم اما از خود دفاع می‌کنیم.