محمد جواد ظریف، در یک سخنرانی، از آمادگی رژیم ایران برای مبادله زندانیان با آمریکا و اروپا سخن می گوید

محمد جواد ظریف، در یک سخنرانی، از آمادگی رژیم ایران برای مبادله زندانیان با آمریکا و اروپا سخن می گوید

ساعاتی پس از آن که حسن روحانی در سخنانی در هیات دولت در تهران گفت که رژیم ایران حاضر به مذاکره با ایالات متحده می باشد، ولی برای آن شرائطی دارد، محمد جواد ظریف نیز در نیویورک در گفت و شنودی، ابراز آمادگی کرد که حکومت ایران و ایالات متحده به مبادله زندانیان بپردازند.

او گفت که این پیشنهاد را به نام حکومت اسلامی ایران مطرح می سازد و دارای اختیارات و صلاحیت لازم می باشد، که همین امروز آن را انجام دهد.

وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران، با نادیده گرفتن قوانین بین المللی، ادعا کرد که کشتی های آمریکایی، پیش از ورود به تنگه هرمز، از حکومت ایران اجازه بگیرند و هنگام خروج نیز از سلطان نشین عمان کسب اجازه کنند.

ظریف در حالی این خواسته را مطرح میسازد که تنگه هرمز یک آبراه بین المللی محسوب می شود و هیچ کشور ساحلی حق ندارد مزاحم رفت و آمد کشتی های دیگر شود.

محمد جواد ظریف این سخنان را در جریان نطقی در همایش بین المللی دیپلماسی برای صلح و چند جانبه گرایی بیان داشت.

او بدون اشاره به نام ایالات متحده، ادعا کرد که دولت واشنگتن همیشه یک جانب قضیه را می بیند و از جنبه های دیگر غافل می شود.

ظریف گله کرد از این که ایالات متحده به طور یک جانبه تصمیم به خروج از برجام گرفته و به گفته وی، با این اقدام قوانین بین المللی را نقض کرده و به طور یک جانبه دست به اقدام زده است.

گفتنی است که دونالد ترامپ از هنگام کارزار انتخاباتی گفته بود که اگر به ریاست جمهوری برسد، از برجام خارج خواهد شد، زیرا آن را یک توافق بد می داند که از جوانب دیگر فتنه گری حکومت ایران غافل می شود.

ترامپ بارها گفته است که هدف از متوقف گذاشتن برنامه های اتمی رژیم ایران، متوقف ساختن همه اقدامات تهاجمی و خطرات امنیتی این رژیم بوده و توافق برجام نتوانسته است این هدف را تامین کند.

ایالات متحده خواهان توقف برنامه های موشکی رژیم ایران و قطع دخالت های نظامی آن در کشورهای منطقه است.

ظریف این ادعا را مطرح ساخت که سیاست های نظامی و جنگی حکومت در محدوده اختیارات سپاه پاسداران است و گفت که ایالات متحده باید برای آمد و شد ناوگان خود در خلیج فارس، با سپاه پاسداران گفتگو کند.

وزیر خارجه رژیم ایران در حالی این ادعا را مطرح می سازد که تنگه هرمز به عنوان یک آبراه بین المللی، باید به روی همگان باز باشد و این در حالی که فرمانده نیروی دریایی سپاه گفته است که اگر امکان فروش نفت  به ایران داده نشود، تنگه هرمز به روی نفتکش های کشورهای دیگر بسته خواهد شد .

اقدامی که جنبه اعلام جنگ علیه ممالک دیگر دارد.

همچنین ادعای ظریف دایر بر این که تصمیم گیری در امور نظامی، در حیطه اختیارات سپاه است، دچار یک خطای حکومتی شده، زیرا در همه کشورها، فرماندهان نظامی تحت فرمان رهبران سیاسی هستند و خود نمی توانند در امور نظامی و جنگی به صورت خودسرانه تصمیم بگیرند.

در مورد آمادگی رژیم ایران برای مبادله زندانیان، ظریف عملا تایید کرد که به گروگان گرفتن افراد دو تابعیتی و یا شهروندان کشورهای دیگر در ایران، نوعی کلّاشی حکومت برای رهایی افرادی در کشورهای خارجی بوده که به جرم نقض قوانین تحریم، به قاچاق اسلحه و قطعات یدکی برای حکومت ایران پرداخته و یا به جرم آدم کشی و ترور، به زندان محکوم شده اند.

ظریف همچنین تهدید کرد که اگر فروش نفت ایران متوقف شود، ایالات متحده باید منتظر عواقب آن باشد.

وی در این باره توضیح بیشتری نداد.

فرماندهان سپاه پاسداران اعلام کرده اند که در چنین صورتی، جان همه سربازان آمریکایی در منطقه در خطر خواهد بود.

یک دیدگاه

Comments are closed.