محمد جواد ظریف، می کوشد ایالات متحده را از حمله بازدارد و تهدید می کند که جنگ، محدود نخواهد بود

ظریف  گفت : اگر جنگی در منطقه رخ دهد این جنگ، یک جنگ محدود نخواهد بود

در واکنش به تصمیم ایالات متحده برای فرستادن سربازان بیشتر به حوزه خلیج فارس، و همچنین هشدار مقامات عربستان به رژیم ایران، محمد جواد ظریف گفت: «اگر جنگی در منطقه رخ دهد، مطمئن نیستم بتوانیم جلوی آن را بگیریم، اما آغازگر جنگ، پایان دهنده‌‌اش نخواهد بود».

اشاره وزیر خارجه حکومت ایران به تهدیدهای اخیر فرماندهان سپاه پاسداران است که گفته اند اگر رژیم مورد حمله نظامی قرار گیرد، سراسر خاورمیانه را به آتش خواهد کشید.

ظریف  در گفت‌وگو با شبکه خبری سی بی‌اس، در محل نمایندگی حکومت  ایران در سازمان ملل که به دلیل محدودیت تردد وی در نیویورک برگزار شد با تهدید گفت : اگر جنگی در منطقه رخ دهد این جنگ، یک جنگ محدود نخواهد بود.

ظریف  در پاسخ به این سوال که اگر شما تحت تحریم آمریکا هستید چطور با ویزای آمریکا در منهتن نشسته‌اید. آیا این می‌تواند نشانه‌ای از خواست آمریکا برای مذاکره باشد؟گفت: لزوما این‌گونه نیست. آمریکا به دلیل میزبانی مقر سازمان ملل متحد، تعهد دارد که برای اعضای این سازمان، ویزا صادر کند.

ظریف افزود :  «آمریکایی‌ها به روشنی در نامه‌ای به ویزای من ضمیمه کرده‌اند که من واجد شرایط دریافت ویزا نیستم اما معافیت صادر کرده‌اند.از این رو، آن‌ها می‌خواستند که بدانم قرار نیست من در اینجا باشم».

وزیر  خارجه حکومت ایران  در واکنش به اعزام نیرو و تجهیزات نظامی برای حمایت از عربستان سعودی، اقدام آمریکا را “ژست” سیاسی توصیف کرده  و گفت: «من فکر نمی‌کنم این ژست‌ها کمک کننده باشد. فکر می‌کنم پایان دادن به جنگ یمن، آن‌چیزی است که کمک می کند».

مصاحبه ظریف با تلویزیون سی.بی.اس به دلیل محدودیت تردد وی در نیویورک در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ضبط شد و روز یکشنبه به وقت محلی از شبکه سی بی‌اس پخش می شود.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه در صفحه توییترنوشته است از آن‌جایی که ویزای ظریف به او اجازه نمی‌دهد که به استودیو برود، استودیو به دفتر نمایندگی ایران در نیویورک آمد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، پیشتر ، اعلام کرده بود  که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را در فهرست تحریم‌های دولت آمریکا قرار داده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده،  پیشتر گفته بود ما از آمدن جواد ظریف به آمریکا نمی‌ترسیم. او در این‌جا حق دارد آزادانه صحبت کند .اما حکومت ایران پیشنهاد من را برای سخن گفتن با مردم ایران رد کرد ؟آیا واقعیات رژیم خامنه‌ای آنقدر بد است که به من اجازه نمی‌دهد در تهران حرف بزنم؟ چه می‌شود اگر مردم او حقایق را بدون فیلتر و گزینش‌نشده بشنوند؟