محمد جواد ظریف از نتایج همایش امروز در وین ابراز خشنودی کرد، ولی تردیدها و مشکلات ادامه دارد

 

محمد جواد ظریف در کنار خانم فدریکا موگرینی که یکی از مدافعان رژیم ایران در اتحادیه اورپا می باشد

وزیر خارجه ایران از نتایج نشست امروز با وزیران خارجه کشورهای اروپایی در مورد سرنوشت برجام ابراز خرسندی کرد و گفت طرح های پیشنهادی آن ها عملی به نظر می رسد. فدریکا موگرینی سرپرست امور خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت که مذاکرات ادامه خواهد یافت و وزیر خارجه روسیه گفت که بالاخره راهی برای مقابله با “بوالهوسی های آمریکا” یافته خواهد شد.

ظاهرا مفهوم این سخنان آن است که حکومت ایران در برجام می ماند و به غنی سازی اورانیوم روی نخواهد آورد و تنگه هرمز را نخواهد بست.

آگاهان نظامی و سیاسی پیشتر گفته بودند که هر یک از این دو اقدام بسیار به زیان رژیم ایران تمام می شد و نه تنها ایران را با یک فاجعه روبرو می ساخت، بلکه ممکن بود موجب سرنگونی رژیم کنونی شود.

محمد جواد ظریف در مورد نشست امروز گفت: «اروپائیان برنامه های خود را در حوزه بانکی و نفتی توضیح دادند. او در روزهای گذشته گفته بود که پیشنهادهای ارائه شده از جانب کشورهای اروپایی نمی تواند خواسته ها و انتظارات رژیم ایران را تامین کند.

با این همه، وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران تاکید کرد که برنامه های ارائه شده از جانب کشورهای اروپایی باید پیش از آن که اِعمال تحریم های آمریکایی آغاز گردد، عملی شود.

از جزئیات طرح های ارائه شده از جانب اروپائیان هنوز خبری در دست نیست. وزیر خارجه روسیه نیز ابراز امیدواری کرده که بالاخره راهی برای مقابله با رفتار ایالات متحده پیدا خواهد شد.

ولی آگاهان می گویند که طرح های پیشنهادی اروپا بعید می نماید که بتواند همه جنبه های منفی از سرگیری تحریم های آمریکایی را جبران کند. دو مشکل عمده، سیستم انتقال پول به ایران و همچنین این واقعیت است که کمپانی های بزرگ بین المللی حاضر نیستند به خاطر معامله با حکومت ایران روابط خود با آمریکا را به خطر اندازند.

هنوز دولت حسن روحانی و جناح تند رو در حکومت اسلامی نسبت به اظهارات ظریف و ابراز خشنودی او واکنشی نشان نداده اند.

محمد جواد ظریف از این که کشورهای اروپای غربی با تلاش بسیار می کوشند راه حلی بیابند، ابراز خشنودی کرد. او گفت: «این نخستین بار است که وزیران خارجه کشورهای اروپایی، برای نجات برجام نشست مشترک برگزار می کنند.

در نشست امروز (آدینه) در وین وزیران خارجه ایران، روسیه، فرانسه، چین، آلمان و اتحادیه اروپا حضور داشتند.

پیش از نشست وین، حسن روحانی از سوئیس و اتریش دیدن کرد و با رهبران دو کشور در مورد سرنوشت برجام به گفتگو پرداخت.

با این همه، وزیر خارجه آلمان هشدار می دهد که اروپائیان قادر نخواهند بود همه اثرات منفی تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه حکومت اسلامی ایران را خنثی کنند.

تا زمان ازسرگیری تحریم های آمریکایی بیشتر از چهار هفته باقی نمانده و وزیران خارجه کشورهای اروپایی ماموریت بسیار دشواری خواهند داشت که طی این مدت برنامه ای ارائه کنند که حکومت ایران را ارضاء کند. ولی در عین حال پرزیدنت ترامپی به اروپائیان و همه کشورهای دیگر هشدار داده که مبادا به مبادلات بازرگانی با حکومت ایران ادامه دهند.

یکی از راه حل هایی که در هفته های اخیر در ایران مطرح گردیده آن است که برخی مبادلات بازرگانی، بدون پول و به صورت پایاپای انجام گیرد. ولی این گونه معاملات نیز بسیار محدود خواهد بود و نخواهد توانست همه انتظارات رژیم ایران را برآورده سازد و نیازهای آن حکومت را تامین کند.

یک دیدگاه

  1. در حالی که پرزیدنت ترامپ با قاطعیت با رژیم جعلی و ننگین جمهوری اسلامی مبارزه میکند ، سوئیس و اتریش برای رئیس جمهور جعلی حکومت ایران فرش قرمز پهن میکنند ، ماهانه صدها ایرانی از بدبختی و فقر و نبودن آزادی و امکانات مجبور به کوچ اجباری و پناهندگی در کشورهای اروپایی میشوند ،برایمان عجیب است. آیا سردمداران کشورهای اروپایی این همه ظلم و جنایت جمهوری ناپاک ایران را نمیبینند؟؟؟؟؟ چگونه میتوانید جلوی پای این ظالمان و مکندگان خون این مردم مظلوم فرش قرمز پهن کنید ؟؟؟؟ چگونه میتوانید رئیس جمهور کشوری را در خاک خود پذیرا باشید وقتی وی علنی صحبت از نابودی قوم یهود و اسرائیل را بر زبان خود میآورد ؟؟؟

Comments are closed.