محمد جواد ظریف با سرکرده حوثی های یمن گفتگو کرد و به دیدار وزیر خارجه قطر رفت

وزیر خارجه حکومت ایران در آستانه دیدار با وزیر خارجه قطر، با سرکرده شورشیان حوثی یمن،  در تهران گفت و گو کرد و سپس به هدف رایزنی در مورد مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی به دیدار محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه  قطر رهسپار آن امیرنشین شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد جواد ظریف پیش از دیدار با همتا ی خود در قطر با محمد عبدالسلام سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی، نیز در تهران دیدار و گفت‌وگو کرده است .

عبدالسلام در این دیدار گفته بود:  ما به پشتیبانی زیادی نیاز داریم و خواستار رفع محاصره یمن هستیم .

ظریف نیزدر پاسخ گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران همواره از انجام گفت‌گوهای یمنی- یمنی و اجرای کامل توافقات استکهلم حمایت می‌کند».

در این گزارش امده است که  « محمدعبدالسلام از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی کرده و گزارشی از آخرین تحولات میدانی و سیاسی یمن، چشم انداز راه‌حل سیاسی و همچنین آخرین وضعیت انسانی یمن به وزیر امور خارجه کشورمان ارائه داد».

ظریف دو روز پیش  در پیامی به عبدالملک الحوثی،رهبر حوثی‌ها در یمن کشته شدن  برادرش ابراهیم بدر الدین الحوثی را تسلیت گفته بود.

محمد جواد ظریف در این دیدار با همتای قطری خود گفت: ائتلاف‌های نظامی ایالات متحده از پیش شکست خورده‌ است  و نیروهای بیگانه موجبات ناامنی منطقه را فراهم می‌آورند.

وی افزود:  امنیت خلیج فارس را مسئولیت کشورهای همین منطقه دانست و نه نیروهای خارجی و بر مسئولیت ایران در حفظ صلح و ثبات منطقه تاکید کرد.

وزیر خارجه قطر نیز در این دیدار بر نقش دو کشور در برقراری صلح و‌ ثبات منطقه و همکاری مشترک جهت تقویت خلیج فارس گفتگو کرده و گفت :  ما خواهان صلح و آرامش در منطقه ایم و برای حل و فصل مشکلات منطقه باید گفت و گو کنیم .

جزئیات بیشتری از دیدار ظریف و همتای قطری وی گزارش نشده است.