محمد جواد ظریف به عراق سفر کرد 

محمد جواد ظریف،  امروز (یکشنبه) در راس یک هیئت سیاسی ، به گفته وی برای تقویت مناسبات دو جانبه و بررسی آخرین تحولات منطقه و جهان و اوضاع عراق به بغداد سفر کرد.

ظریف پیش از رفتن به بغداد گفته بود که هدف وی از این دیدار گفتگو در  مورد جنایت‌های آمریکا در منطقه با مقامات عراقی است.

او گفته بود که در این دیدار به پیگیری توافقات سفر حسن روحانی  در اسفندماه ۹۷ به بغداد و پرونده کشته شدن  قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان از دیگر مسائلی است که در این سفر دنبال می کند.

ظریف قرار است در این  سفر یک روزه پس از  بغداد و به اربیل برود و با مقامات کرد اقلیم کردستان دیدار کند.

محمد صالح صدقیان کارشناس مسائل عراق، درباره سفر ناگهانی ظریف به بغداد گفته است:  ممکن است پرسیده شود؟چرا در آستانه سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به تهران محمدجواد ظریف به  دیدار با مقامات عراقی به بغداد سفر کرد.

او گفت: برخی چند  احتمال را مطرح کرده اند یکی آنکه  سفر ظریف به عراق پیش از سفر الکاظمی به عربستان و ایران به منظور انتقال دیدگاه های ایران به عربستان از طریق عراق است.  تا از این طریق  خواسته های حکومت ایران را به الکاظمی منتقل کند تا او به عنوان واسطه به عربستان انتقال دهد.

صدقیان افزود: و احتمال دوم  اینکه ظریف در جریان این سفر در ارتباط با پول های ایران در بانک های عراق با مقامات این کشور رایزنی انجام دهد. رژیم ایران برق و گاز به عراق صادر می کند و اکنون مقداری از پول های این کشور  در عراق است.

این کارشناس مسائل عراق گفت:  و احتمال سوم اینکه،  حکومت ایران تمایل داشته باشد که الکاظمی از رابطه قوی که با آمریکا دارد برای کاهش تنش بین دو کشور استفاده کند.

وی افزود:  این احتمال وجود دارد که آقای ظریف در سفر به عراق صحبت های مقدماتی را در این زمینه انجام دهد تا در جریان سفر الکاظمی به ایران این رایزنی ها ادامه پیدا کند.

آگاهان امور می گویند احتمال دیگری که این کارشناس مسائل  عراق از ان نام نبرده است، این است که ظریف  به عراق رفته تا از نابودی و انحلال نیروهای تحت امرش  در عراق جلوگیری کند.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر جدید عراق پیشتر وعده داده بود با گروه‌‌های شبه نظامی که به نیروهای آمریکایی حمله می‌کنند، با جدیت برخورد خواهد کرد.

کتائب حزب‌الله،  یک گروه شبه نظامی شیعه عراقی است که توسط ایران پشتیبانی می‌شود. این گروه در جنگی که در عراق در جریان است و در جنگ شهری سوریه فعال است. هسته اصلی کتائب حزب‌الله در سال ۲۰۰۷ برای مقاومت در برابر حضور نیروهای آمریکایی و انگلیسی در خاک عراق و دفاع از اماکن مقدس شکل گرفت.

در تاریخ چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸ وزارت خزانه‌داری آمریکا، احمد الحمیداوی رهبر گروه کتائب حزب‌الله عراق را به دلیل مشارکت در سرکوب آشوب و اغتشاشات در عراق، و همکاری با روند صدور تروریسم و فساد و رشوه‌خواری رژیم ایران در فهرست ویژه تروریسم و تحریم قرار داد..

وزارت خارجه آمریکا،  گروه کتائب حزب‌الله را که در سوریه فعال است .در سال ۲۰۰۹ در لیست سازمانهای تروریستی قرار داد.

نیروهای  الحشد الشعبی که به (بسیج عراق)  نیز معروف است، به بخشی از نیروهای تروریستی عراق گفته می‌شود که مورد حمایت سپاه قدس ایران بوده و تحت امر رژیم است.